Gliwice prawdopodobnie nie dostaną żadnych pieniędzy z Unii Europejskiej

Premier Donald Tusk niedawno chwalił się, ile pieniędzy udało mu się przywieźć z Brukseli.

Tymczasem Zarząd Województwa przyjął Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Niestety, w projekcie nie ma żadnej gliwickiej inwestycji. Rozpoczęła się faza konsultacji społecznych. Otwiera to kolejny etap prac nad przygotowaniem dokumentu do negocjacji z Komisją Europejską. Łączna wartość inwestycji w województwie to 3,8 mld zł, a zakładane dofinansowanie wynosi 2,8 mld zł.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego określa obszary i działania, na jakie Województwo Śląskie otrzyma środki na rozwój regionu z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Dokument zawiera wstępną listę kluczowych inwestycji rekomendowanych do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej w ramach pozakonkursowej ścieżki wyboru.

Na liście nie znalazł się żaden projekt z Gliwic.

– Dziś odbywa się spotkanie członków Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, na którym prezydent Zygmunt Frankiewicz będzie poruszał temat projektów zakwalifikowanych do dofinansowania unijnego – mówi Marek Jarzębowski, rzecznik UM w Gliwicach.Zmiany w nowo przyjętym dokumencie w stosunku do jego wstepnej wersji wynikają z przeobrażeń w projektach rozporządzeń unijnych oraz odpowiednich regulacji w dokumentach krajowych ustanawiających zasady konstruowania regionalnych programów operacyjnych.

Przyjęty dokument podlega obecnie konsultacjom społecznym, które potrwają do 24 maja br. Uwagi i komentarze należy przesyłać za pomocą formularza udostępnionego na stronie.

Gliwice zgłosiły do unijnego dofinansowania takie projekty, jak np:
– Rozbudowa lotniska w Gliwicach
– Przebudowa i modernizacja zabytkowych Ruin Teatru Victoria przy alei Przyjaźni
– Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Gliwickim Centrum Medycznym przy ul. Kościuszki
– Rozwój Szlaku Zabytków Techniki – Radiostacja Gliwice
– Utworzenie tzw. Nowego Centrum w okolicach dworca PKP

Niestety, wszystko wskazuje na to, że żaden z gliwickich projektów nie może liczyć na dofinansowanie ze środków UE.

Lista projektów zakwalifikowanych do dofinansowania

ue-lista1
ue-lista2
ue-lista3

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
9 lat temu

jakoś nie jestem zdziwiony i to nie dlatego że (tak jak mówią niektórzy) Frankiewicz nie potrafi załatwić i napisać dobrego projektu, tutaj chodzi o to że koledzy z Platformy Obywatelskiej chcieliby w końcu przejąć władze w Gliwicach ale w starciu z Frankiewiczem nie mają szans i dlatego rzucają mu takie kłody pod nogi. teraz mieszkańcom będą wmawiać że Frankiewicz niczego nie potrafi załatwić itp. wszystko wygląda na ustawione po to żeby w końcu Platforma wygrała wybory w Gliwicach (bo przeciez oni załatwią), swoim nie zablokują w Katowicach.

bart
bart
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

PO to niech sobie znajdzie porządnego kandydata a nie wystawiają jakiś no name i się dziwią że z ZF nie mają szans. Ale to że jakieś Buczkowice dostały kasę a Gliwice nie to jest porażka. Zazdrośc i zawiść muszą mieć jakieś granice.

PS Fajnie że w Sośnicowicach wkońcu obwodnica będzie bo tiry roznoszą to miasteczko :/

taka pravda
taka pravda
9 lat temu
Reply to  bart

te „jakies Buczkowice” – to połączenie S 69 ze Szczyrkiem …. na tej samej zasadzie tak jak Sosnicowice moze beda mialy obwodnice – to moze tez i bez korkow w koncu dojedziesz do Szczyrku ?! wiec za bardzo sie nie rzucaj …

urywaczgwintów
urywaczgwintów
9 lat temu
Reply to  taka pravda

Do Szczyrku? On nie jeździ na narty, on jeździ na siłkę.

nikt ważny
nikt ważny
9 lat temu

to do Szczyrku wyłącznie na narty się jeżdzi? też nie jeżdżę na nartach,chyba nie ma takiego obowiązku?:P

urywaczgwitów
urywaczgwitów
9 lat temu

Do Szczyrku bardzo często się jeździ na narty, na siłkę bardzo rzadko.

normalny
normalny
9 lat temu

***** dupny skandal!!!!!!!!!!!

Anonimowo
9 lat temu

W trybie natychmiastowym trzeba odsunąć od rządzenia Tuska i jego świtę, a później ludzi Tuska z zarządów województw i innych bo niszczą i rujnują naszą Polskę

gorol
gorol
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

… jasne … PIS nas uratuje … sa tam same tęgie … głowy

urywaczgwintów
urywaczgwintów
9 lat temu
Reply to  gorol

Gorol napisał „PIS nas uratuje są tam twarde głowy”,Najtwardszą ma Maciarewicz, niedługo na wraku wyrucha Jarka i zostanie prezesem PISu.

niedziwota
niedziwota
9 lat temu

Jeżeli miasto gada o jakiś idiotycznych inwestycjach w ogóle niezintegrowanych z potrzebami całego województwa to nie dziwota, że nic nie dostanie. Patrz centrum nauki przy radiostacji.

kibic
kibic
9 lat temu

Jest jeszcze pytanie czy te podmioty które starają się ośrodki unijne mają wkład własny, a więc zabezpieczone środki własne.Z tego co czytamy w prasie wiele podmiotów i miast jest zadłużonych, więc trudno będzie im spełnić kryteria otrzymania środków (innaczej mówiąc kredytu).

Anonimowo
9 lat temu

ktoś tu zygmunta nie lubi

12345
12345
9 lat temu

W nastepnych wyborach pogonią P.O. i wszystko wróci do normy.

andrzej
andrzej
9 lat temu

Gliwice są chyba najbogatszym miastem na Śląsku więc stać nas zarówno na remont ruin jak i na budowę oddziału ratunkowego. Co do remontu lotniska i budowy nowego centrum to powinniśmy znaleść inwestora prywatnego który by w to zainwestował.

gorol
gorol
9 lat temu
Reply to  andrzej

…oczywiście – skoro Gliwice są takie bogate to po co im pieniadze z Unii, które powinno sie przeznaczyć dla słabszych. A, ze w Gliwicach kupa nieprzemyslanych inwestycji – to juz inna sprawa. Topienie w tym mieście dodatkowych pieniedzy byłoby nieporozumieniem …

alf
alf
9 lat temu
Reply to  gorol

a po to gorolu ze jak daja to bierz…tu chodzi o to ze Katowice sie boja ze Gliwice beda atrakcyjniejsze….bo juz kasy maja tyle samo…i to ich boli najbardziej…

nikt ważny
nikt ważny
9 lat temu
Reply to  alf

atrakcyjniejsze Gliwice? no nie, smiech hehehehehe!!!! Podium Wam zbuduje wasz ZF będziecie bardzo atrakcyjni,tylko nie wiem czy bedzie was stac na bilety, a ja notarialnie zrobie zastrzeżenie,zeby moje podatki nie szły na to cudo:P

krzysiek
krzysiek
9 lat temu

Ciekawi mnie co na to POPIS na czele z Wygodą przecież to jego ziomale nam rzucają kłody pod nogi .Niech teraz ruszą tyłki i coś załatwią dla Gliwic a nie tlko krzyczeć co ja to bym nie zrobił .

nikt ważny
nikt ważny
9 lat temu
Reply to  krzysiek

macie swojego prezydenta,niech wam załatwia:P

kszyh0
kszyh0
9 lat temu

Mirosław Sekuła- niedoszły prezydent Zabrza, dziś marszałek województwa śląskiego. I wiemy już wszystko 🙂

gorol
gorol
9 lat temu
Reply to  kszyh0

… a co niby wiemy? …

alfona
alfona
9 lat temu
Reply to  gorol

ci co maja rozum to wiedza…a ty dalej mysl!!!!

maciek312
maciek312
9 lat temu

SKANDAL!!!

urywaczgwintów
urywaczgwintów
9 lat temu

Gorol napisał „skoro Gliwice są bogate”, a kto zabrania innym miastom być bogatymi, jak nie umiecie się gospodarzyć to pretensje do siebie i uczyć się gospodarności,szkoły puki co są jeszcze za darmo, dlaczego pieniądze z Unii mają iść do nieudaczników na zmarnowanie.
Komuna się skończyła.

gotol
gotol
9 lat temu

… „puki co” się pisze „póki co” – bo to nie pochodzi od „pukać” – czasem warto się puknąć w głowę, zanim się zacznie pukać bez sensu …

urywaczgwintów
urywaczgwintów
9 lat temu
Reply to  gotol

Oczywiście! Masz rację Przyjacielu! Jestem otwarty na argumenty i przyjmuję krytykę,komputerek nie podkreślił mi na czerwono błędu i tak to jakoś przeleciało.

nikt ważny
nikt ważny
9 lat temu

licz na swój rozum i wiedzę a nie na komputerek:P

urywaczgwitów
urywaczgwitów
9 lat temu
Reply to  nikt ważny

Święte słowa a czy np. na instynkt też mogę liczyć ?

alfona
alfona
9 lat temu
Reply to  gotol

gotol…gdyby nie pukanie po piwie….ich by nie bylo…zostaw tych napinaczy netowych…juz zycie i tak dalo im w dupeeee

urywaczgwintów
urywaczgwintów
9 lat temu
Reply to  alfona

O jakie pukanie po piwie chodzi? Nie chcesz chyba obrazić moich rodziców, ojciec już nie żyje i nie nadużywał trunków a mama jest starszą panią nie piła i nie pije alkoholu. W ogóle to proszę pisz jaśniej bo nie wiadomo co poetka miała na myśli.

nikodem dyzma
nikodem dyzma
9 lat temu

A nasi szanowni posłowie z Gliwic to jeszcze śpią snem zimowym, czy też nie chce im sie ruszyć i zrobić coś dla swoich mieszkańców, wyborców? No jak tak śpią sobie to jak sie obudza przed wyborami(czy to do Sejmu, Senatu i Europarlamentu) to moze niech poszukają wtedy innych wyborców…Ale widac tez, ze Gliwice nie są lubiane…ale to już taka Polska natura, ze jak komuś coś dobrze wychodzi to trzeba to zepsuć i rzucic kłody pod nogi…SMutna ta nasza rzeczywistośc, oj smutna…

nikt ważny
nikt ważny
9 lat temu
Reply to  nikodem dyzma

a co nam niby tak dobrze wychodzi? chyba tylko marnotrawienie pieniędzy

urywaczgwitów
urywaczgwitów
9 lat temu
Reply to  nikt ważny

Mów za siebie.

kaz
kaz
9 lat temu

Coś mi tu pachnie socjalizmem…

Ślepcy
Ślepcy
9 lat temu

po cholerę Gliwicom fundusze unijne, skoro Gliwice mają kasy jak ruski wojska. Nie łatwiej by sobie Frankiewicz z Tuskiem pokazali co trzeba, zmierzyli kto ma większego i po sprawie, a tak gruuuuubbbbbbe miliony, które przecież Gliwice mają, psu w du…e na Podium. W świecie, żeby utrzymać obiekty sportowe, trzeba się mocno napracować. A tu – same się zapłaci. Świat zjedzie do zakorkowanych, brudnych, dziurawych Gliwic i się zachwyci skansenem :).
Ale na zakończenie kariery, można przecież przeprowadzić „inwestycję życia” – powodzenia Prezydencie Wszystkich Gliwiczan – trzymamy …się za kieszenie 🙂

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI