spot_img


Powstanie Gliwicka Karta Mieszkańca. Komu się przyda?

O tym rozwiązaniu mówiło się już od wielu lat. Wygląda na to, że w końcu doczekaliśmy się. W mieście powstanie Gliwicka Karta Mieszkańca.

GKM wprowadzona zostanie 15 kwietnia 2022 r. Wkrótce uchwałę w tej sprawie podejmą gliwiccy radni.

Podobne rozwiązania od lat ma wiele polskich miast. O sprawie pisaliśmy już rok temu: Mieszkańcy innych miast cieszą się ze zniżek, a w Gliwicach od 5 lat urzędnicy analizują. Co zyskają w Gliwicach posiadacze takiej karty? Przede wszystkim zniżki np. na bilety wstępu do miejskich instytucji kultury. „W ramach programu tworzy się system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień” – czytamy w projekcie uchwały. Na razie do programu nie będą mogły przystąpić prywatne firmy, ale jest to planowane.

Zniżki w muzeum, na basenach i salach sportowych?

Nie jest znany dokładny sposób działania karty. Jednak z zapisów w projekcie uchwały można wywnioskować, że zniżki będą obowiązywały nie tylko w muzeum, ale też na basenach, czy halach sportowych.

Po co miasto wprowadza kartę mieszkańca?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: Program ma na celu wzmocnić poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców, zachęcić gliwiczan do korzystania z oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej, a także zachęcić mieszkańców innych miast do osiedlenia się w Gliwicach.

Mieszkania dużo droższe, niż u sąsiadów

Biorąc pod uwagę, że ceny mieszkań w Gliwicach są wręcz kosmiczne, a w sąsiednich miastach można nabyć lokum dużo taniej, to karta mieszkańca może nie być wystarczającą zachętą do zamieszkania właśnie tutaj. Co prawda, praca w Gliwicach skłania wiele osób do wynajmowania mieszkań, jednak spora część woli każdego dnia dojeżdżać np. z Zabrza, czy Bytomia.

Dla kogo karta mieszkańca?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Gliwicka Karta Mieszkańca będzie miała dwie formy – pierwsza to plastikowa karta, a druga to aplikacja mobilna.
O kartę starać będą mogli się m.in. zameldowani na pobyt stały mieszkańcy, zameldowani na pobyt czasowy i rozliczający podatek dochodowy w Gliwicach, studenci i mieszkańcy domów opieki.
Karta będzie ważna do 2 lat – w przypadku zameldowania stałego. W innych przypadkach krócej.

Lista przysługujących posiadaczom karty zniżek zostanie wkrótce przedstawiona.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Relaks
Relaks
2 miesięcy temu

same konkrety.

Będzie taniej jak zawsze:-D

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI