Gliwicki rower miejski już wkrótce. Tutaj będą wypożyczalnie

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze, ekologicznej i taniej komunikacji oraz zdrowego trybu życia.

To już pewne – 28 marca ruszy rower miejski. Wiemy, gdzie pojawi się 10 stacji, w których będzie można wypożyczyć i odstawić jednoślad.

Gliwice dołączyły do miast popularyzujących jazdę na rowerze. Już 28 marca ruszy Gliwicki Rower Miejski, czyli system wypożyczalni, które organizuje warszawska firma Nextbike (w całym kraju firma udostępnia już 10 366 rowerów i 886 stacji). Firma będzie zarządzać systemem przez 3 lata.

System będzie funkcjonował w sezonie rowerowym – od 1 marca do 30 listopada, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Na każdej z 10 stacji, wyposażonych w terminal z panelem informacyjnym i sterującym, będzie 15 stojaków ustawionych szeregowo i 10 miejskich rowerów w barwach miasta (łącznie 150 stojaków rowerowych i 100 rowerów). Funkcjonowanie systemu uzupełni strona internetowa, na której będzie można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach. Pojawią się też informacje dotyczące systemu, m.in. mapa z zaznaczonymi stacjami.


Stacje, w których będzie można wypożyczyć i oddać rower, będą zorganizowane przy dworcu PKP (przy wejściu głównym na dworzec), pl. Piłsudskiego (nieopodal pomnika), pl. Inwalidów Wojennych (blisko kiosku), przy ul. Kozielskiej (u zbiegu z ul. Góry Chełmskiej), na skwerze Dessau (przy fontannie), przy ul. Akademickiej (przy skrzyżowaniu z ul. B. Krzywoustego, blisko fontanny), przy ul. Żwirki i Wigury (przy pawilonach handlowych), na Sikorniku (przy ul. Sikornik, obok siłowni pod chmurką i Domu Pomocy Społecznej), na os. Kopernika (ul. Gwiazdy Polarnej) oraz przy ul. Poniatowskiego (nieopodal Domu Pamięci Żydów Górnośląskich).

– To miejsca, w których pojawi się 10 stacji. Niewykluczone, że jeśli system się sprawdzi, zwiększymy ich liczbę – mówi Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Pierwszy kwadrans jazdy na rowerze będzie darmowy.

Za dłuższy czas korzystania z rowerów trzeba będzie zapłacić. Jazda od 16 do 60 minut będzie kosztować złotówkę. Kolejna godzina 2 zł, trzecia godzina 3 zł, a czwarta i każda następna (rozpoczęta) – 4 zł. Opłata inicjalna (podczas rejestracji w systemie) będzie wynosiła 10 zł. Szczegółowe informacje na temat działania systemu można znaleźć na stronie www.nextbike.pl.


MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
b
b
5 lat temu

hmm, ciekawe kiedy i gdzie byly konsultacje, bo widze, ze polnocna czesc Gliwic chyba jest gorszego sortu.

Joanna S.
Joanna S.
5 lat temu

a gdzie oś Obrońców Pokoju, Sztabu Powstańczego ???

tak
tak
5 lat temu

Nie ma to jak chwalić się budową ścieżki rowerowej do Sośnicy, a nie uwzględnić tam lokalizacji stacji. Gliwice – przyszłość jest tu! Miasto sukcesu…

Mariusz
Mariusz
5 lat temu
Reply to  tak

Po co narzekasz? Od początku mowili ze system będzie stopniowo rozbudowywany,,, spokojnie!!!!

GośćAmator Klusek
GośćAmator Klusek
5 lat temu

Waryński?Może okolica Tesco?

KrzyKot
KrzyKot
5 lat temu

A może by tak coś na Konarskiego czy Jagiellońskiej? Kto układał te punktu. Zupełnie z d… wzięte.

Smok
Smok
5 lat temu

Strefa ekonomiczna np opel do pracy bym jeździł

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI