r e k l a m a

spot_imgspot_img

Gliwickie palmy będą zdobiły Katowice

Z Gliwic do Katowic pojechały cztery ok. 5-metrowe palmy. To feniksy kanaryjskie z Palmiarni Miejskiej zarządzanej przez MZUK Gliwice.

Od czwartku ozdabiają stolicę Śląska, ale również są żywą reklamą gliwickiej Palmiarni. Rośliny będą stać w okolicy sztucznej rzeki Rawy po północnej stronie nowego Rynku. Palmy mają ok. 5 metrów wysokości i są potomkami faniksów kanaryjskich (daktylowców kanaryjskich), sprowadzonych na wystawę roślin egzotycznych do Gliwic w 1924 roku. Wystawa zapoczątkowała powstanie Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

– Z nasion tych palm pracownik Palmiarni wysiał w 1956 roku rośliny, uprawiane do dzisiaj na terenie i wokół Palmiarni. Aktualnie posiadamy 30 sztuk dużych feniksów, które w sezonie letnim są wystawiane na terenie Parku Chopina w Gliwicach, przylegającym do naszych pawilonów – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej, którą administruje Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach. – Do tej pory tylko raz wypożyczyliśmy palmy innemu miastu, przy okazji współpracy Teatru Muzycznego w Gliwicach z Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu w ramach spektaklu Tarzan – dodaje. Palmy stały wtedy przed zabrzańskim teatrem. Rozmowy o wypożyczeniu palm między Katowicami a Gliwicami prowadzone były już rok temu. Jednak wówczas ze względu na budowę Drogowej Trasy Średnicowej transport okazał się niemożliwy.
SetWidth640-imggcsi61135F5AC767409B694ECA1C6B30A9076CE75F89mpid8
Palmami w Katowicach będzie się opiekował Zakład Zieleni Miejskiej. Rośliny wymagają intensywnego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Zostaną na Rynku najdłużej do końca września.

Palmy nie są w stanie przeżyć zimy w naszych warunkach klimatycznych.

Te zahartowane wytrzymują spadki temperatur do – 2 st. C w porze jesiennej, ale optymalne warunki dla nich zimą to temperatura między 5 – 10 st. C, przy dość dużym dostępie światła dziennego.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI