Górnicy wyszli na ulicę Zwycięstwa. Pikietowali pod biurami poselskimi (TV)

Górnicy znów wyszli na ulice. Tym razem pikietowali pod biurami poselskimi przy ul. Zwycięstwa.

Swoje postulaty pracownicy kopalni wykrzyczeli przed biurem Krystyny Szumilas z PO oraz Jana Kaźmierczaka. Żaden z posłów nie wyszedł do górników. Oficjalnie są w Warszawie.

Do protestujących wyszła jedynie pracownica biura poselskiego Krystyny Szumilas. – Kiedy będzie pani poseł – pytali górnicy. – Będzie wtedy, gdy nie będzie w Warszawie – odpowiedziała Aleksandra Krawczyk z sekretariatu posłanki Szumilas.

Związkowcy nie wykluczają blokady biur posłów z Gliwic.

W sprawie planowanych zamknięć kopalń wiele się dzieje. Dziś marszałek województwa rozmawiał dziś z prezydentami Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza, by ustalić propozycje do przygotowywanego rządowego programu pomocowego dla Śląska. Jutro grono to spotka się ponownie, by ostatecznie zaakceptować treść pisma, które zostanie przesłane do Premier RP Ewy Kopacz.

– Liczę na kompromis w sprawie górnictwa i mimo wszystko na porozumienie. Nie mogę jednak czekać z założonymi rękami, dlatego w ramach swoich kompetencji przygotowuję region na wszystkie scenariusze – mówi marszałek Wojciech Saługa.

Działania marszałka idą dwutorowo. Z jednej strony są to spotkania z samorządowcami z gmin, na terenie których działają kopalnie przewidziane do restrukturyzacji, wypracowywanie wspólnych założeń do rządowego programu, jak i wystosowanie prośby do Premier RP o włączenie marszałka i samorządowców z tych miast do międzyresortowego zespołu ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska.

Drugi kierunek to przygotowanie podległych instytucji do reagowania na ewentualne zmiany w branży górniczej. Dlatego na prośbę Marszałka Województwa Śląskiego na jutro (czwartek 15 stycznia br.) zostało zwołane posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, czyli organu opiniodawczo-doradczego marszałka ds. regionalnego rynku pracy. Podczas spotkania omawiane będą wszystkie możliwości łagodzenia skutków zmian w branży górniczej z wykorzystaniem środków krajowych i unijnych, w tym tworzenie nowych miejsc pracy, przekwalifikowanie, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, pomoc prawna i organizacyjna.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Obiektywny
Obiektywny
7 lat temu

Trzeba będzie wyjść na ulice na poważnie, żeby rozgonić ten rząd nieudacznikow

zumi
zumi
7 lat temu

Na tym filmie słyszymy jak górnik wrzeszczy do tej Pani, że oni są jej pracodawcami i płacą jej ze swoich podatków.
Skoro więc my wszyscy Polacy ze swoich podatków dopłacamy 60 złotych do każdej tony węgla.
To ja się pytam kim my jesteśmy dla tych górników?. Pracodawcami czy frajerami, którzy im płacą.

Robert
Robert
7 lat temu

zumi piszesz bzdety podobne do bzdetow wypowiadanych przez rzadzacych.

gliwiczanin
gliwiczanin
7 lat temu

Zlikwidować ulgi dla korporacji to wtedy nie bedziemy dopłać z naszych podatków do zagranicznych firm. Zaraz sie okaze ze jak”ktos- koleś”przejmie kopalnie to bedzie zwolniony z podatku i jeszcze dotacje dostanie. Dosyć tego won z tym rzadem

robert
robert
7 lat temu

Ale to jest prawda ze my płacimy tej Pani pensje z naszych podatków.Tak samo jak i jej szefowi posłowi.I innym poslom i rzadowi, premierowi. I co robi ten rzad ?. Szkodzi nam. Bo jest nieudolny. Normalnie takiego pracownika zwolniło by sie dyscyplinarnie. Co tez im zrobimy. Sami ńie maja honoru by odejsc

seba87
seba87
7 lat temu

Boicie się prywatyzacji bo skończy się eldorado!!! Mam na myśli związkowców!!! Czemu w Silesii są 4 związki a w KW 160??? Krzyczycie złodzieje a sami rozkradacie kopalnie!!! Nie mam nic do górników aktywnie pracujących ale do tych pierdzących w fotel!!! Prywatny zostawi pracujących. Najbardziej krzyczą Ci co wiedzą że u prywaciarza nie mają czego szukać!!!

filozoff
filozoff
7 lat temu
Reply to  seba87

Silesia jest czeska. Czemu się nie układa w polskich kopalniach, bo Polacy nie umieją rządzić, wara od górników, jak ktoś ma za to oberwać wszystko po pensjach, to rząd, który liczy sobie kilometrówki, jeździ z rodzinkami na wakacje, i ma wszystko w d*** byle więcej nakraść

Gliwiczanin
Gliwiczanin
7 lat temu

Seba tylko ze potem jak sa zwolńienia to wszyscy do zwiazkowcow przychodza na kolanach by pomogli. masz sposob myslenia jak w XIX wiecznej europie. Zycze ci zebys nie mial sie do kogo zwrocic w pracy o pomoc i zostal sam. Chyba ze jestes prywaciarzem ktory tylko mysli jak najmniej zaplacic i wykorzystac pracownika. A to u nas norma. Dlatego nie chcecie zwiazkowcow zeby nikt nie bronil pracownika. napisz lepiej ile i za jaka płacę siedza w zarzadach spółek na kawce ludzie dostajacy po klikadziesiat tysiecy zlotych.

seba87
seba87
7 lat temu
Reply to  Gliwiczanin

Nie mam nic do górników ale dlaczego związkowcy dostają takie pensje??? Czemu związki nie są opłacane z własnych składek??? Od razu by wyszło kto chce pomagać a kto tylko zarabiać. A władza nigdy się nie zmieni nie ważne kto będzie rządził każdy będzie się chciał nachapać! Ja osobiście pracuję u prywaciarza i nie mam żadnych przywilejów i wiem co to jest wyzysk!!! Jak bym dostał 2 letnią odprawę to już bym szukał innej pracy…

Wodnik
Wodnik
7 lat temu

Na każdej kopalni jest kilkadziesiąt związków zawodowych. Każdy związek ma swojego szefa, który opłacany jest z pieniędzy publicznych. I to bardzo dobrze opłacany. Górnicy pobierają 100%emerytury, na którą nawet w połowie nie płacą składek. Też wszyscy płacimy za ich emerytury. Mają premie, trzynastki, czternastki, mimo że kopalnie są bankrutami i i utrzymują je …pielęgniarki. A średnia płaca w górnictwie to około 7 tys. zł!
O czym tu w ogóle gadać?!!! Jeśli w ogóle już rozmawiać z górnikami to o tym na ile chcą zrezygnować z nienależnych im przywilejów!

mm
mm
7 lat temu
Reply to  Wodnik

Wreszcie prawdziwy komentarz. Górnicy tylko wrzeszczą jacy to oni biedni, ale przywilejów to będą do śmierci bronić. Związkowcy chronią tylko swoje stołki, bo kto potem zapłaci im kilkanaście tysięcy za popijanie kawy…

haha
haha
7 lat temu

Absolutnie się zgadzam. Nie likwidujcie kopalni, ale skoro ludzie, którzy pracują pod ziemią nie mają wykształcenia, to niech zarabiają najniższą krajową.0 pieniędzy na barbórkę i brak 13 oraz 14. Niech zgodzą się na takie warunki 🙂

Gliwiczanin
Gliwiczanin
7 lat temu

Wodnik dlaczego nei napiszesz ile zarabiaja zasiadajacy w radach nadzorczyk kopaln?.Kilkadziesiat tysiecy zl plus milon na oodprawe. zal mi ciebie. Ale mysle ze boicie sie ze wteszcie ludzi widza ze tylko zwiazki moga ich bronic. Na takich jak ty nie maja co licyc.Wasz czas sie na szczescie konczy

Obiektywny
Obiektywny
7 lat temu

Wodnik nie kłam. 7 tysiecy to chyba z pensjami w radach nadzorczych nierobow pijacych kawe i dostajacych po 60 tysiecy pensji. Wynagrodzenia górnika bez nadgodzin to 2.5 tysiaca.

jan
jan
7 lat temu
Reply to  Obiektywny

jak na kogos bez wykszalcenia to dwa razy za duzo.

Gliwiczanin
Gliwiczanin
7 lat temu

@Seba. Uwierzyłes propagandzie. Kazdy zwiazkowiec jest oplacany TYLKO I WYLACZNIE ze skladek czlonkow:).Widzisz sam sie dales nabrac tym od propagandy rzadowej:). O co im chodzi?. Zeby nie mial kto bronic ludzi. A potem moZna juz ich tylko wykorzystywac:)

Gliwiczanin
Gliwiczanin
7 lat temu

A odnosnie prywaciarza mas racje Seba.Problem jest w tym ze u takiego prywaciarza tezpowinien byc ktos kto broni Cie przed wyzyskiem. Niekoniecznie na terenie firmy jesli jest mala.Ale zawsze mozesz liczyc na wpsarcie regionu jesli zapiszesz sie do zwiazku na miescie. I wtedy nie bylobyy sytacji ze ludzie przychodza gdy ich wywalaja z pracy i dopiero wtedy jest lament. A wczesńiej,nie obraz sie, mysla tak jak Ty. W calej Europie i USA zwiazki maja silna pozycje.Dlatego nie dochodzi do takich patologii jak u nas. Bo u nas klamano ludziom ze zwiazki sa niepotrzebne. I pisano nieprawde ze sa utrzymywane nie… Czytaj więcej »

hscggsz
hscggsz
7 lat temu

Jan tys bez wyksztalcenia zulu pomylony z kontenera

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI