r e k l a m a


Hala Gliwice może być sporą konkurencją dla przestarzałego Spodka

Hala widowiskowo-sportowa Gliwice będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Okazuje się, że w Katowicach obawiają się konkurencji, ponieważ Spodek jest już przestarzały i wymaga remontu oraz sporych nakładów finansowych.

W ciągu roku w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się 375 wydarzeń, obiekty odwiedziło ponad 700 tys. osób, a operator Spodka i MCK PTWP Event Center, zamknął 2016 rok ze stratą finansową i to wcale nie małą.

Przypomnijmy, spółka od maja 2016 zarządza obiektami i tak będzie w sumie przez 15 lat. Najważniejsze informacje z raportu to strata, którą 2016 rok zamknęło PTWP Event Center. Chodzi o ponad 1,4 mln zł netto, a także informacja o pilnych remontach, których zapewne część będzie musiało wykonać miasto. Spodek i MCK żeby mogły podnosić jakość świadczonych usług, organizować duże prestiżowe wydarzenia oraz konkurować z obiektami już istniejącymi i dopiero co mającymi powstać jak np. hala w Gliwicach – będą wymagały: „odnowienia majątku i przeprowadzenia kilku dużych remontów”. To oznacza kolejne wydatki ze strony miasta Katowice, które zgodnie z umową koncesyjną jest odpowiedzialne za świadczenia serwisowo-gwarancyjne oraz za remonty.
– Bez remontów obiekty tracą na konkurencyjności. Spodek ze swoimi 46 latami wymaga stałych inwestycji i napraw oraz ulepszeń, aby być funkcjonalnym i nadal być wizytówką Miasta. Remonty te nabierają szczególnego znaczenia w świetle planowanego Szczytu Klimatycznego w grudniu 2018 roku, kiedy do Katowic zjadą przedstawiciele 190 państw z całego świata – czytamy w rocznym podsumowaniu PTWP EC.

Tzw. kluczowe elementy, które wymagają remontów to toalety, antresola i garderoby w Spodku. Do tego telebim zewnętrzny i wewnętrzny, do których brakuje już części zamiennych.

Firma płaci miastu rocznie z tytułu koncesji ponad 1,5 mln złotych (netto) za użytkowanie Spodka i MCK. Miasto natomiast dopłaca do infrastruktury samego Spodka 5 mln złotych (netto). To duże pieniądze jeżeli weźmiemy pod uwagę cały okres funkcjonowania umowy. Przez 15 lat chodzi o ponad 90 mln zł (brutto). PTWP Event Center płaci też podatek od nieruchomości za obiekty Spodka i MCK – tj. około 1,5 mln zł.

źródło: infokatowice.pl

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
scope
scope
7 lat temu

Pożyjemy zobaczymy co z tego będzie

JaJko
JaJko
7 lat temu

A na „nowoczesna i konkurencyjną” Hala Gliwice jak na razie nie zarobiła nawet złotówki a generuje koszty.

dd
dd
7 lat temu
Reply to  JaJko

Te, Jajko, nie pie****l

dfr
dfr
7 lat temu

Hala będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce Dlatego chętni do jej prowadzenia walą drzwiami i oknami.

Mama
Mama
7 lat temu

Troche podejrzany ten artykul…..Spodek taki be a Hala super… Tylko w Spodku sie cos dzieje a Hala martwa stoi….Bardzo dziwne….

Janusz Baszczok
7 lat temu

niech bedzie pierwsza impreza-wtedy zobaczymy?

Oskar Kowalski
7 lat temu

Oby…

Denis Bimczok
7 lat temu

tylko że spodek ma już swoją renomę 😉

Joanna Kuliś
7 lat temu
Reply to  Denis Bimczok

Spodek ma 46 lat więc nie ma możliwości podwieszenia świateł itd a w Gliwicach ma być taka możliwosć więc za 46 lat to i nasza hala będzie miałą renomę

Denis Bimczok
7 lat temu
Reply to  Denis Bimczok

tylko najpierw ile pieniędzy na otrzymanie pójdzie w błoto bo większość dużych imprez wybierze spodek …

Joanna Kuliś
7 lat temu
Reply to  Denis Bimczok

Denis Bimczok Nikt nie wybierze Spodka bo jest przestarzały i nie ma takich możliwości jak będą miały Gliwice czy ma Kraków. Konkurencja rozegra się miedzy Gliwicami a Krakowem a nie między Gliwicami a Katowicami

Denis Bimczok
7 lat temu
Reply to  Denis Bimczok

Na pewno prędzej niż Gliwice wybiorą Kraków a hala to jest tylko wielka zachcianka polityków …

Marcin Barański
7 lat temu
Reply to  Denis Bimczok

Tylko ,że jeżeli ktoś jest obeznany w temacie to wie ,że większość hal w Polsce typu spodek umowy ma podpisane na lata ,np. na grę reprezentacji Polski w siatkówce więc zgadzam się z przedmówcą ,że sporo pieniędzy na utrzymanie będzie trza wydać zanim na tej hali w ogóle coś zostanie zorganizowane.

Adrian Mirek
7 lat temu
Reply to  Denis Bimczok

Ta hala to jest strzał w stopę. Dojazd do dupy. Zero wydarzeń sportowych o dużej randze, nawet Polskiej nie mówiąc o międzynarodowej. Dramat. Niech Gliwice założą tam jakiś dobry klub siatkarski/ręczny, koszykarski 🙂

Wacław Wiszniewski
7 lat temu

wlodarze wojewodzcy nie pozwola na zaglade spodka

Janusz Borowicz
7 lat temu

Za rok hala będzie w remoncie 🙂

Alicja Małańczuk
7 lat temu

Naprawdę? 😀 Jak zobaczę to uwierzę 😀

Małgorzata Nazarkiewicz

Haha

Barbara Slezak
7 lat temu

..oby ten potencjal zostal w pelni wykorzystany

Edward Sebastian Keller

Będzie hala będą imprezy No stres ludzie

Szczepan Marek
7 lat temu

Jedyna szansa w tym, że jak zaczną remont to będzie trwał tyle ile stadionu śląskiego 🙂

Ewa Krawczak
7 lat temu

Mam nadzieję że hala zrobi też ze swimi imprezami konkurencję DMiT w Zabrzu. Ta ciasnota w tym obiekcie zabija całą radość z imprezy. Trzymam kciuki za Gliwicką halę

Tomasz Fisk
7 lat temu

Wiekszosc z Was i tak nigdy na ta hale nie przyjdzie na zadna impreze, wiec radze sie nie wypowiadac. Krytycy Podium chcieliby pewnie w tym miejscu kolejna biedre

asd
asd
7 lat temu

Hala Gliwice może być przede wszystkim sporą kotwicą dla budżetu miasta i miejskich inwestycji. Według sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2016, koszty hali przekraczają już 410 mln zł! A większość kosztów budowy poszła z kredytu, który będziemy spłacać przez kolejne kilkanaście lat!

Barbara
Barbara
7 lat temu

Zgadzam sie z przedmowcami spodek da radę a głównie dupiaty dojazd skąd kol wiek np okolicznych miejscowości np.Paniówki, Chudow Borowa Wieś, Mikołów to porażka w Gliwicach .Europa centralna tez padnie…bo komunikacja tragedia

Zakalec z Fiata PanDa
Zakalec z Fiata PanDa
7 lat temu

Podium to taka Gliwicka betonowa pralka pieniędzy.
Brak odpowiedzialności władz miasta oraz ich zachłanność to głupota która niestety jest standardem.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI