r e k l a m a
spot_imgspot_img

Ile kosztuje gliwiczan straż miejska? Policzyliśmy!

Straż miejska w założeniu ma dbać o porządek i ład. Portal infogliwice.pl policzył ile kosztuje mieszkańców utrzymanie straży miejskiej.

Do zadań tej jednostki należy m.in. dbanie o spokój w miejscach publicznych, współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli. Strażnicy mają również nieść pomoc w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń. To tylko część zadań straży miejskiej.

Gliwicka straż miejska nie jest nadmiernie krytykowana. W wielu polskich miastach organizowano referenda w sprawie likwidacji tej instytucji. Funkcjonariusze z Gliwic nie posiadają np. fotoradaru, co zapewne poprawia ogólny wizerunek straży. W ogólnopolskich mediach oraz internecie można codziennie oglądać nadużycia strażników gminnych związanych z używaniem fotoradarów.

Trzeba przyznać, że straż miejska w Gliwicach jest widoczna.

Kilkanaście pojazdów, patrole rowerowe oraz piesze. Do tego znakowanie jednośladów, prelekcje dla dzieci i młodzieży, pomoc bezdomnym oraz kursy samoobrony dla kobiet. To tylko część z akcji, które realizują gliwiccy strażnicy.

Funkcjonariusze miesięcznie podejmują średnio około 1100 interwencji. W większości są to interwencje porządkowe.

Ile kosztuje gliwiczan funkcjonowanie straży miejskiej?

W budżecie miasta na 2015 roku zapisano kwotę 6 milionów 155 tys. złotych. Z czego 4 miliony 962 tys. złotych przeznaczono na ochronę porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców, natomiast 989 tys. na obsługę administracyjną jednostki. Na remonty straż wyda 16 tysięcy złotych, a na realizację zadań majątkowych 187 tysięcy zł.

Strażnicy często patrolują miasto samochodami. Przetarg na dostawę paliw w latach 2014 – 2017 wygrało Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej. Straż miejska zakupi w tym czasie paliwo za ponad 434 tysiące złotych.

Według danych z czerwca 2014 roku, Gliwice mają około 182 tysięcy mieszkańców. Tak więc każdego mieszkańca Gliwic roczne utrzymanie straży miejskiej kosztuje ok. 33 zł.

Łukasz Fedorczyk

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid Paszek
8 lat temu

Do likwidacji !

Łukasz Var Bogya de Csepy

Od kiedy 33,8 = 33? 😉

Maciej Kruszka
8 lat temu

do likwidacji !

Jerzy Jachowicz
8 lat temu

Straż miejska powinna być zlikwidowana nie służy społeczeństwu tylko prezydentowi łupiąc ze społeczeństwa pieniądze pod każdym pretekstem ,,, czas zlikwidować ten wynalazek do wyłudzania pieniędzy od mieszkańców ,,,,,,, zamiast jak służyć mieszkańcom i pomagać policji w utrzymaniu porządku ,,,Co na to radni bezradni???

Łukasz Var Bogya de Csepy

A poza tym płacą tylko mieszkańcy w wieku produkcyjnym (i też nie wszyscy), a zatem maksymalnie 64% mieszkańców, czyli przeciętna osoba w wieku produkcyjnym płaci co najmniej 53 a nie 34 zł 😉

Marta Geyer Knapczyk

co mam skakać z radości , ze nie kradną ….uważam , że zupełnie nie są potrzebni. Można by te pieniądze wydać na lepsze cele …darmozjady

Andro
Andro
8 lat temu

A ja moje 33 pln chcę przeznaczyć na czyste powietrze w naszym mieście! Ta formacja jest nikomu nie potrzebna – chyba że jest dla poprawy statystyki o bezrobociu ..a to przepraszam

Wronka
Wronka
8 lat temu

Tam gdzie menele pija straży Miejskiej nie Ma !!!!!!!!!!!! Na CZesia piją notorycznie szczególnie klatka 32 oficyna na schodach ,w klatce, obok na placu zabaw na Bunkrze i nikt Tam Straży Miejskiej nie widzi Jeżdżą i udają ze nie widzą meneli a ile aut żle zaparkowanych na chodnikach …. Tylko potrafią s starą babcie spisać jak pali na przystanku A gdzie menel pijak Straż odwraca Głowę !!

Artur Kucza
8 lat temu

Ostatnio widziałem nawet jak jechali NA SYGNALE I Z MRYGAJĄCYMI NIEBIESKIMI JUPITERAMI 😀 Komuś było trzeba założyć trójkąt na koło jak najszybciej !! No bo przecież skoro stoi w niedozwolonym miejscu to go w nim trzeba unieruchomić !

Chmal Grzegorz
8 lat temu

Codziennie po 8:00 teren przylegający do onkologii… Żniwa 🙂 jak komuś zal za 3h dać z 5zl za parking

Krzychu Chrostek
8 lat temu

Ile..? Jakakolwiek liczba to i tak za dużo. Zlikwidować!

kibic
kibic
8 lat temu

A dlaczego drogi Łukaszu wciągnąłeś w to dzieciaki, które jeszcze, jak wiesz nie zarobkują?
Jak nie nauczmy się dokładnie liczyć, to to miasteczko naprawdę zbankrutuje, a jest ku temu coraz bliżej;)

kibic
kibic
8 lat temu

No właśnie zauważyłem, to już wcześniej. A może by tak spróbować, te cudowne dzieciaki dopuścić do wyborów? Od razu frekwencja podskoczy? I znowu zaliczymy kolejny sukces i będzie zabawa;)

Adi
Adi
8 lat temu

Chce odzyskać swoje 33 złote.

Andro
Andro
8 lat temu

Problem nie w tym ile kosztuje ale ile by kosztowała likwidacja! Czy to wogóle możliwe? Czy takie pieniądze dało by się uchwalić w budżecie miasta?
Jedno jest pewne. Ktokolwiek mający w programie likwidację tych nierobów wygrywa wszystkie wybory

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI