r e k l a m a
spot_imgspot_img

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego w Polsce?

Nie da się ukryć, że pod tym kątem w najgorszej sytuacji są osoby posiadające ciężarówki, gdzie składki są zdecydowanie najwyższe. To samo dotyczy nieobowiązkowych polis AC, które jednak często są kupowane w związku z ochroną majątku. Ile w takim razie kosztuje wykupienie takich polis w Polsce? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule – zapraszamy do lektury!

Co wpływa na cenę OC ciężarówki?

Zacznijmy od tego, że choć zakres OC jest zawsze taki sam, tak ceny tej polisy są bardzo zróżnicowane. Wynika to z faktu, że każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie określa czynniki mające wpływ na wysokość składki. Zalicza się do nich m.in.:
– dane techniczne ciężarówki, w tym marka i model, pojemność silnika czy maksymalna ładowność,
– dane kierowcy, a więc np. miejsce zamieszkania oraz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów,
– dane współwłaścicieli auta ciężarowego, jeśli oczywiście są.
Z powyższych powodów warto porównać ze sobą wiele ofert, zanim zdecyduje się na skorzystanie z którejś z nich. Różnice pomiędzy składkami OC w przypadku ciężarówek mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Warto jeszcze dodać, że w oczach ubezpieczycieli ciężarówką jest każdy pojazd o masie DMC powyżej 3500 kg. Samochody ciężarowe poniżej tej wagi traktuje się jako auta dostawcze. Różnica w cenie OC, zależnie od klasyfikacji pojazdu, jest kolosalna.

Ile trzeba zapłacić za OC ciężarówki?

Teoretycznie za ubezpieczenie samochodu ciężarowego OC można nawet zapłacić w okolicach 2000 zł. To stosunkowo niewiele dla firm transportowych, ale niestety z taką cenę spotkać się mogą nieliczni. Trzeba mieć przede wszystkim doskonałą historię szkodowości, o co ciężko w przypadku firm transportowych, a to głównie one używają pojazdów ciężarowych.
Należy jednak pamiętać, że pojawiają się też niezwykłe skrajności w drugą stronę. Zdarza się, że firma ubezpieczeniowa naliczy nawet kilkanaście tysięcy złotych za ciężarówkę. To ubezpieczenie OC tylko jednego auta, dlatego można wyobrazić sobie koszt wykupienia polis dla większej floty.

Ile kosztują ubezpieczenia AC ciężarówek?

Dobrą informacją w przypadku polis AC z pewnością jest to, że nie mamy tutaj do czynienia z tak dużymi rozbieżnościami, jak w OC. Przeciętnie właściciel ciężarówki musi liczyć się ze składką na poziomie kilku tysięcy złotych rocznie. Wydaje się to sporo, ale naszym zdaniem warto zdecydować się na tę polisę.
AC chroni bowiem majątek, czyli ciężarówkę, która dla każdej firmy transportowej jest podstawowym narzędziem pracy. Przyrównaj sobie kwotę składki do wartości pojazdu i zastanów się, ile stracisz, jeśli ulegnie np. spaleniu czy zostanie skradziony. Tak, Auto Casco zapewnia ochronę m.in. w takich sytuacjach. Odszkodowanie zostanie wypłacone w większości przypadków, gdy do szkód na pojeździe dojdzie bezpośrednio z winy kierowcy lub np. w czasie jego parkowania.

Co zrobić, aby możliwie najtaniej ubezpieczyć ciężarówkę?

Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby jak najmniej wydać na ubezpieczenie ciężarówki. W przypadku OC faktycznie można kierować się wyłącznie ceną. Z tego powodu polecamy dokładne przeanalizowanie wielu ofert i po prostu wybranie najtańszej. Bardzo pomocne są w tym liczne porównywarki internetowe.
W przypadku AC sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Wysokość składki jest tu istotna, ale najważniejszy jest zakres ochrony. Ubezpieczenie to należy skonfigurować pod kątem własnych potrzeb, a dopiero później porównywać ich ceny. Tu na pewno przyda się wsparcie dobrych agentów ubezpieczeniowych. Dziś świadczą oni swoje usługi w internecie, czego przykładem jest strona https://solidnyagent.pl. Skorzystanie z takiego wsparcia to dobra decyzja. Zyska się pewność wyboru AC zapewniającego odpowiednią ochronę i przy tym możliwie najtańszego.
materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI