r e k l a m a
spot_imgspot_img

Jak zaprojektować ogród przed domem?

Przygotowanie projektu ogrodu nie wymaga posiadania uprawnień, każdy może zrobić to samodzielnie według własnych potrzeb. Ważny jest odpowiedni dobór roślin, który sprawi, że ogród będzie ładny przez cały rok, przecież ogród jest wizytówką domu. Ponadto to w nim wypoczywamy i spędzamy wolny czas z rodziną. Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu musi być również funkcjonalne. Aby stworzyć ładny i funkcjonalny ogród ważny jest odpowiedni projekt. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę przygotowując projekt domu.

Ogród krok po kroku

Planowanie ogrodu najlepiej jest rozpocząć od wykonania rzutu działki z góry. W tym celu niezastąpiony będzie papier milimetrowy, który umożliwi przygotowanie projektu ogrodu w skali 1:100. W pierwszej kolejności należy nanieść kierunki świata oraz dom, ewentualne budynki gospodarcze, przebieg instalacji elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej czy gazowej. W projekcie dobrze jest uwzględnić większe obiekty znajdujące się w sąsiedztwie działki. Mogą one wpływać na zacienienie działki lub ze względów wizualnych wymagane będzie ich ukrycie albo wyeksponowanie. Następnie warto dokładnie przemyśleć i zaplanować oczekiwania co do funkcji ogrodu. Powinni w tym uczestniczyć wszyscy mieszkańcy domu. Dla jednych ważny jest kącik wypoczynkowych, dla dzieci plac zabaw, inni relaksują się podczas pielęgnacji rabat. Kolejny etap to określenie warunków terenowych, głownie spadków terenu, rodzaju gleby oraz wysokości wód gruntowych. Określenie warunków gruntowo-wodnych oraz kierunków świata jest niezbędne we właściwym doborze roślin. Źle dobrane siedlisko sprawia, że rośliny nie rosną zdrowo. Należy pamiętać, że rośliny rosną i konieczne jest zachowanie właściwych odległości. Nieco utrudnione zadanie mają inwestorzy, których działki nie posiadają możliwości doprowadzenia przyłącza wodociągowego oraz kanalizacyjnego.

W przypadku braku wodociągu rozwiązaniem jest studnia głębinowa. Natomiast jeżeli brak jest zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej inwestor do wyboru ma budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania posiadaniem własnej oczyszczalni ścieków. Wynika to z kosztownej i uciążliwej eksploatacji. Konieczność comiesięcznego opróżniania szamba sprawia, że jego roczny koszt eksploatacji wynosi kilka tysięcy złotych. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Miejsce dla oczyszczalni nie może być przypadkowe. Przydomowa oczyszczalnia ścieków musi znajdować się w odległości minimum 2 metrów od granicy działki. Ponadto należy pamiętać, że raz na jakiś czas z oczyszczalni należy wybierać osad nadmierny co wymaga przyjazdu wozu asenizacyjnego. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV. Oczyszczalni NV charakteryzuje się kompaktową budową dzięki czemu zajmuje niewielką powierzchnię montażu. Ponadto zbiornik oczyszczalni NV wykonany jest z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, co gwarantuje wyjątkowo mocną konstrukcję.

Dlatego przydomową oczyszczalnię NV można montować pod terenem przejezdnym z zastosowaniem się do zaleceń producenta. Wysoka jakość oczyszczalni NV potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI