r e k l a m a
spot_imgspot_img

Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i zadbać o środowisko?

Czy wiesz, że w porównaniu do wykorzystania paliw kopalnych przy produkcji energii elektrycznej, każdy kW z instalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić od 600 do nawet 2300 kg CO2? Jednak na panele słoneczne warto zdecydować się nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale też niższe rachunki za prąd.

Inwestycja w panele słoneczne — to się opłaca!

Korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej jest mnóstwo. Pozyskiwanie energii ze słońca  to nie tylko mniejsza emisja szkodliwych gazów (tlenku węgla, azotu czy dwutlenku siarki) do atmosfery. Przy ich użyciu nie powstają dodatkowe odpady w postaci ścieków lub pyłów. Do tego panele fotowoltaiczne nie generują dźwięków, które mogłyby wpływać negatywnie na ludzi czy zwierzęta, a do ich produkcji używa się w głównej mierze krzemu i aluminium, które podlegają recyklingowi. 

A co bezpośrednio zyskujesz Ty i Twoje gospodarstwo domowe dzięki takiej inwestycji?

Większą niezależność energetyczna

Ceny prądu z roku na rok rosną i niewiele wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Dobrze dobrany rozmiar instalacji pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych Twojego gospodarstwa domowego, dzięki czemu zredukujesz potrzebę korzystania z prądu z sieci energetycznej. Fotowoltaika i własny prąd sprawią, że staniesz się bardziej niezależny od sprzedawcy prądu, a co za tym idzie, od rosnących cen na rynku energii.

Niższe rachunki za prąd

Nawet jeżeli energia elektryczna wyprodukowana przez panele słoneczne nie w pełni pokryje zapotrzebowanie na prąd w Twoim gospodarstwie domowym, to korzyści z takiej inwestycji odczujesz w postaci oszczędności. Urządzenia elektryczne w Twoim domu w pierwszej kolejności będą pobierać prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę, a energia elektryczna z sieci będzie pobierana tylko w ostateczności. Dzięki temu zapłacisz znacznie mniej za energię pobraną z sieci, niż miałoby to miejsce w przypadku, gdybyś nie posiadał fotowoltaiki.

Dofinansowanie

Polski rząd proponuje wsparcie dla osób, które chcą zainwestować w panele fotowoltaiczne. Program Mój Prąd doczekał się już czwartej odsłony. Dzięki niemu otrzymasz zwrot części środków, a co za tym idzie, inwestycja w fotowoltaikę będzie mniej obciążającą dla Twojego budżetu. Warto tutaj dodać, że obecnie dofinansowanie możesz uzyskać nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale również na magazyny energii, magazyny ciepła i chłodu czy systemy zarządzania energią. Firmy takie jak E.ON Polska, zajmujące się sprzedażą i montażem paneli, zapewniają prosumentom pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Bezpieczeństwo energetyczne

Słońce to źródło energii, które zapewni Ci stały dopływ prądu zawsze, kiedy będziesz tego potrzebować. Zupełnie inaczej niż w przypadku paliw kopalnych, energia słoneczna z perspektywy przeciętnego konsumenta jest niewyczerpywalna. Energia słoneczna mierzona za pomocą natężenia promieniowania wynosi u nas średnio 1000 kWh/m2. Zasoby słoneczne w naszym kraju są więc na porównywalnym poziomie jak w Niemczech – lidera w branży fotowoltaiki. 

Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i zadbać o środowisko?

Postaw na kompleksowe rozwiązania i oszczędzaj jeszcze więcej!

Jeśli chcesz skutecznie obniżyć rachunki za prąd, poza samą instalacją fotowoltaiki zastosuj się do kilku dodatkowych porad.

Panele fotowoltaiczne najwięcej energii produkują około południa. Postaraj się więc właśnie na ten czas zaprogramować pracę takich urządzeń, jak pralka, zmywarka etc. W ten sposób wykorzystasz energię z fotowoltaiki, a nie tę pobieraną z sieci.

Korzystnym rozwiązaniem będzie także połączenie paneli fotowoltaicznych z odpowiednią taryfą energetyczną. Zmiana taryfy z jednostrefowej na dwustrefową pozwoli Ci płacić mniej za energię pobraną z sieci w godzinach nocnych, kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu.

Kolejną opcją jest montaż magazynu energii, w którym będziemy mogli przechowywać nadwyżki wyprodukowanego prądu. W ten sposób energię z fotowoltaiki nie będziemy musieli odsprzedawać do sieci. Trafi ona do magazynu energii, a następnie odbierzemy ją w momencie naszego zwiększonego zapotrzebowania na energię.

Pompa ciepła i fotowoltaika

Efektywnym rozwiązaniem jest także pompa ciepła, która pozwala na wydajne wykorzystanie energii odnawialnej. W połączeniu z fotowoltaiką będzie stanowić 100% ekologicznego źródła ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji domu.

Do prawidłowej pracy potrzebuje ona energii elektrycznej. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z pompą ciepła może sprawić, że ogrzewanie domu będzie cię kosztować nawet 80% mniej niż gdybyś korzystał z tradycyjnego kotła! 

Warto więc stawiać na innowacyjne rozwiązania, które w długofalowej perspektywie pozwolą Ci zaoszczędzić środki finansowe w domowym budżecie. 

Panele słoneczne to inwestycja na lata, która niesie za sobą wiele korzyści. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, ale nie tylko. Dobrze obliczona moc fotowoltaiki, dopasowana do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego sprawi, że Twoje rachunki za prąd znacząco się obniżą. Warto więc już teraz zainteresować się takim rozwiązaniem, gwarantując sobie bezpieczeństwo energetyczne na lata.

 

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI