r e k l a m a

spot_imgspot_img

Sanepid: Woda w Gliwicach zawiera cenne minerały

Sanepid wydał kolejny raport o stanie wody w Gliwicach. Z przebadanych próbek wynika, że gliwicka woda spełnia wszelkie ustawowe wymogi, zawiera cenne minerały, ma parametry lepsze niż niektóre wody butelkowane i nadaje się do picia prosto z kranu.

Dobra – taka jest woda płynąca z gliwickich kranów. Dla niemal 171 tys. osób dostarcza ją Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach. Pochodzi z ujęć podziemnych z terenu Czechowic, Ligoty Łabędzkiej, Wilczego Gardła i Ostropy, Kleszczowa, Rzeczyc, a ewentualne niedobory są uzupełniane zasobami Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach.

– Woda dostarczana do gliwickich domostw i punktów użyteczności publicznej jest regularnie badana.

Jest to woda głębinowa, twarda i zasobna w minerały, m.in. magnez, wapń i potas i nadaje się do picia prosto z kranu.

Spełnia wymogi Rozporządzania Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia, a jej jakość i skład mineralny w niczym nie ustępują, a nawet przewyższają wiele wód butelkowanych.– tłumaczy Alicja Pawełków z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach.

Woda w Gliwicach jest określana jako twarda, ale nie wpływa to na jej przydatność do spożycia. Jest to efekt obecności kationów magnezu i wapnia w określonych proporcjach pozytywnie wpływających na pracę organizmu. Gliwicka woda mieści się w normach – jej twardość jest porównywalna z butelkowaną średnio mineralizowaną dostępną w sklepach. Woda wysokomineralizowana ma dwukrotnie większą twardość niż gliwicka „kranówka”.

Podczas ostatniej kontroli przedstawiciele gliwickiego Państwowego Inspektora Sanitarnego wraz z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach pobrali 506 próbek wody do badań mikrobiologicznych i 506 do badań fizykochemicznych. Wodę czerpano z punktów na terenie całego miasta, m.in. z przedszkoli, szkół, bezpośrednio ze studni i Stacji Uzdatniania Wody oraz z działających w Gliwicach sklepów i restauracji. Badano mętność, twardość, barwę, zapach, smak, temperaturę, pH, przewodność właściwą oraz stężenie m.in. jonów amonowych, azotynów, azotanów, żelaza, chloru, antymonu, boru, cyjanków, ołowiu, cynku, siarczanów, sodu, wapnia, magnezu, selenu, miedzi, niklu i rtęci. Wodę bada się pod kątem obecności bakterii grupy coli i Escherichia coli, ogólnej liczby mikroorganizmów, Enterokoków kałowych i Clostridium perfringens.

Należy pamiętać, że na jakość wody, która płynie z kranów ma wpływ również stan instalacji wewnętrznej budynku, za którą odpowiadają zarządcy oraz właściciele budynków i lokali.

Zgodnie z zapisami ww. Rozporządzenia Ministra Zdrowia Wodociągi odpowiadają wyłącznie za stan wody doprowadzanej do przyłączy. Jeżeli stan instalacji wewnętrznej w budynku jest zły, a rury są stare, do wody mogą przenikać szkodliwe substancje, np. mangan, jest to jednak skutkiem wieku tych instalacji i zgromadzonych w nich osadów i nie ma związku z jakością wody w sieci wodociągowej.

MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Dlatego też piję wodę z kranu czasem nawet z sokiem 🙂

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Magdalena paznokcie zrobiłam, pora na kranówkę !

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu
Reply to  Anonimowo

XD widzę że żadne bidony z filtrem się u nas nie sprzedadzą

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Od 5lat tylko kranówka .. Smakuje dużo lepiej jak te butelkowane

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

To już wiem czemu mi tak kranówa smakuje 😀

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Szkoda tylko, że jak nie przefiltrujesz tej „mineralnej” wody to osad jest na herbacie.. o

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu
Reply to  Anonimowo

To poczytaj co to są minerały i co tworzy ten osad, a pózniej komentuj

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Zaraz specjaliści napiszą ze jest kamień ale szanowni specjaliści kamień to są właśnie te minerały

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu
Reply to  Anonimowo

Dokładnie. Wielu narzeka na twardość, a to właśnie jest atut gliwickiej wody. Ale zaraz pseudo-eksperci napiszą że Żywiec Zdrój jest lepsza albo Saguaro z Lidla. 🙂

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu
Reply to  Anonimowo

Nie myją czajnika od nowości, dobrze ze czajniki teraz to max 2 lata

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

W dzielnicy Stare Gliwice jesli ktoś pije wodę z kranu tzn że życie mu nie miłe ! sam kamień , czajnik trzeba co 2dni odkamieniać , ciekawe gdzie zamówili te wyniki …

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu
Reply to  Anonimowo

Nie ośmieszaj sie takimi komentarzami tylko poczytaj ze to nie jest kamień a minerały. Poza tym czajnik sie czyści a nie marudzi

Damian
Damian
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Pralki i zmywarki z kamienia już tak łatwo się nie czysci

Damian
Damian
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Zgadzam się z tobą, ta woda jest tragiczna. A pralki i zmywarki co chwilę w kamieniu.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Mineralka mineralką, ale twardość blisko 20 stopni niemieckich to zabojstwo dla wszelkiego sprzętu, armatury, większe zużycie detergentów, sucha skora. Coś za coś.

Damian
Damian
2 lat temu

Ta woda to zabujstwo dla sprzętu AGD. Czajnik łatwo wyczyścisz ale pralki lub zmywarki już nie. Non stop grzałka w kamieniu

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI