r e k l a m a


Każdy właściciel firmy musi o tym pamiętać. Skarbówka może nałożyć karę!

Nie ma znaczenia, jak duża jest twoja firma i czy rozliczasz lub wystawiasz jedną czy sto faktur VAT w miesiącu.

Od tego roku w obydwu przypadkach będziesz musiał składać jednolity plik kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) i to elektronicznie. Urzędy Skarbowe deklarują pomoc.

Jednolity plik kontrolny dla potrzeb VAT, czyli JPK_VAT, to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, na które wystawiane są faktury VAT lub paragony. Obowiązek składania JPK_VAT dotyczy obecnie wszystkich podatników VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. Dotyczy to także firm najmniejszych, zatrudniających do 10 pracowników, o obrotach nie przekraczających 2 mln euro rocznie, w tym prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Informacje o prowadzonej ewidencji składa się jako JPK_VAT do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w niedzielę, wtedy jest na to czas do 26. dnia). Podatnik, który rozliczał się do tej pory metodą kwartalną, także prześle JPK_VAT co miesiąc.

Pierwszy JPK_VAT za styczeń 2018 r. składa się w okresie od 1 do 26 lutego (ponieważ 25 lutego to niedziela).

Przesyłanie JPK_VAT nie zwalnia podatników z obowiązku składnia miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT. Uwaga! Dane wykazywane w JPK_VAT powinny dokładnie odzwierciedlać ewidencję VAT oraz zgadzać się z danymi ujętymi w deklaracji VAT!

Podstawą elektronicznego złożenia JPK_VAT jest autoryzacja. Do tego potrzebny jest płatny podpis elektroniczny lub bezpłatny profil zaufany (eGO), który potwierdza tożsamość przedsiębiorcy w systemach elektronicznej administracji państwowej. Taki profil można założyć online, ale trzeba go zatwierdzić dokumentem potwierdzającym tożsamość (lista miejsc potwierdzających znajduje się na stronie www.pz.gov.pl). Bezpłatny profil eGo można też założyć przez system bankowości elektronicznej, z którego korzysta przedsiębiorca.

17 i 24 lutego w godzinach od 9.00 do 13.00 urzędy skarbowe w całym kraju (w tym I i II Urząd Skarbowy w Gliwicach) będą prowadziły dyżury, podczas których pomogą przedsiębiorcom w założeniu bezpłatnych profili eGo i poradzą im, jak złożyć JPK_VAT. Warto pamiętać, że kto nie złoży JPK_VAT w terminie, musi się liczyć z karami!

Żaden z VAT-owców nie ma możliwości odstąpienia od tego obowiązku. Przedsiębiorca może co najwyższej starać się o odroczenie terminu składania raportów. W tym celu musi złożyć wniosek do urzędu skarbowego. Od argumentacji będzie zależało, czy US przychyli się do jego prośby i jaki czas da mu na dostosowanie się do prawa.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości założenia Profilu Zaufanego eGO znajdują się na stronach internetowych: www.pz.gov.pl i obywatel.gov.pl.

Przedsiębiorcy mogą też uzyskać pomoc za pośrednictwem infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Dzwoniąc pod numery telefonów: 801-055-055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22/330-03-30 (z tel. komórkowych) i wybierając w systemie zapowiedzi numer 7, nastąpi przekierowanie do konsultantów w Ministerstwie Cyfryzacji, którzy odpowiedzą na pytania związane z zakładaniem i potwierdzaniem bezpłatnego Profilu Zaufanego (eGO), przydatnego również do prawidłowego złożenia jednolitego pliku kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Infolinia KIS będzie także czynna w soboty 17 i 24 lutego (w godzinach od 9.00 do 13.00).

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI