r e k l a m a


Kiedy fauny wrócą przed urząd miejski?

Kończy się renowacja najsłynniejszej gliwickiej fontanny trzech tańczących faunów. Przed Urzędem Miejskim rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem misy pod popularne „diabełki”.

Zmodernizowana fontanna zacznie cieszyć oczy przechodniów już w maju.

Pod namiotem rozstawionym przed budynkiem Urzędu Miejskiego, trwają prace przygotowawcze do montażu pierwszego elementu – kamiennej misy. Później powrócą „diabełki”, które od lipca 2016 r. przebywają w pracowni konserwacji zabytkowej architektury dra Mzyka w Tarnowskich Górach.

– Zakres prac konserwatorskich był szeroki. Przede wszystkim trzeba było zająć się spękaną misą fontanny, która przepuszczała wodę do fundamentów. To groziło destabilizacją obiektu. Teraz całość będzie znajdowała się nieco wyżej, zgodnie z oryginalnym zamysłem projektanta. Wykonano nowe fundamenty z solidną izolacją, zmodernizowano instalację wodną, odnowiono cokół wraz ze wszystkimi zdobieniami, powierzchnię rzeźby zabezpieczono i pokryto patyną w kolorze starego brązu – wylicza Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

Fontanna nie jest wpisana do rejestru zabytków, ale jest chroniona pod względem konserwatorskim ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zakres prac był konsultowany z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Modernizacja kosztowała ponad 130 tys. zł. Została sfinansowana z budżetu miasta.

Fontanna z trzema faunami powstała w 1928 r. Została odlana w Hucie Gliwice. Ustawiono ją na zakończenie budowy dawnego hotelu „Dom Górnośląski”. Tańczące fauny postawiono na cylindrycznym cokole z ornamentem z motywem baranich głów i festonów. Fontanna przed Urzędem Miejskim rozpocznie pracę tak jak pozostałe wodotryski w mieście – na początku maja.

MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI