r e k l a m a


Kiedy odżywka białkowa a kiedy gainer? Jaki suplement jest lepszym źródłem białka dla sportowców?

Suplementy diety do których zalicza się odżywki białkowe i gainery często stosowane są bezrefleksyjnie. Postaramy się im przyjrzeć i pomóc Wam odpowiedzieć na pytanie jakie białko wybrać, czy WPC i WPI to najlepsze odżywki białkowe, a także czy w ogóle potrzebujecie białka dla sportowców, czy może zamiast białek w proszku wystarczy zmiana diety lub jej wzbogacenie gainera – posiłkiem w płynie.

Czym są suplementy?

Suplementy w myśl obowiązujących przepisów prawa to nic innego jak żywność. Nie taka jednak zwyczajna – stanowią one skoncentrowane źródło poszczególnych składników, jak np. witaminy i minerały, aminokwasy, proteiny, węglowodany czy inne substancje. Warunkiem koniecznym jaki muszą spełniać suplementy jest generowanie wpływu odżywczego, możliwość dawkowania. nie zaburzanie homeostatycznej równowagi oraz brak działalności leczniczej.

Co to odżywka białkowa?

Odżywka białkowa jest specyficznym typem suplementu. Stanowi skoncentrowane źródło protein, a co za tym idzie – składających się na nie aminokwasów. Suplementacja białka pozwala w łatwy sposób zrealizować dobowe zapotrzebowanie na białko, dzięki szybkim i wygodnym dostawom wysokiej jakości białka w przystępnej i smacznej formie.

Rodzaje odżywek białkowych

Na rynku napotkać możemy różnego rodzaju proteiny w proszku – pochodzące zarówno z surowców zwierzęcych, jak również z roślin. Różni je jakość, skład, pochodzenie, smak, a także cena i rozpuszczalność.

Wysokiej jakości białka roślinne to przede wszystkim izolat białka sojowego, stanowiący białko pełnowartościowe. Na sklepowych półkach znajdziemy także białka grochu, konopi, ryżowe, pszenne oraz rozmaite mieszanki (blendy) powyższych.

Spośród protein odzwierzęcych królują białka serwatki (whey) – najpopularniejszy koncentrat białka serwatki (whey protein concentrate – WPC), nieco droższy ale i o wyższej zawartości czystego białka (g białka na 100g produktu) – izolat białka serwatkowego (WPI), czy szybko wchłanialny hydrolizat białka serwatkowego (WPH). Prócz nich znajdziemy także białka kazeinowe, białka jajeczne, białka wołowe oraz białka drobiowe. Białko w formie odżywki pochodzącej z powyższych surowców zawsze stanowi pełnowartościowe białko.

Które białko jest najlepsze?

Najwyższą jakością i biodostępnością, a co za tym idzie najistotniejszym wpływem na syntezę białek (w tym białek mięśniowych) charakteryzują się białka pełnowartościowe – zawierające wszystkie aminokwasy egzogenne (niezbędne) w odpowiedniej ilości i proporcjach. Ich profil aminokwasowy jest stosunkowo zbliżony do białka wzorcowego (kiedyś za takie uznawało się białka jaja kurzego) oraz białek ustrojowych.

Jeśli więc względy etyczne ani środowiskowe nie utrudniają Ci sięgania po surowce odzwierzęce – rób to w swojej codziennej diecie oraz suplementach. Jeśli decydujesz się na roślinne alternatywy najlepszej jakości białkiem są białka sojowe, choć pelnowartościowy koktajl proteinowy sporządzisz także z  białka komosy ryżowej – jest ono jednak trudno dostępne.

Co to gainer?

Gainer ma być odpowiedzią rynku na potrzeby spożycia posiłku w formie płynnej. Jest mieszaniną białek, węglowodanów, czasem zawiera także tłuszcze, enzymy trawienne lub poszczególne substancje jak np. wolne aminokwasy lub kreatyna. Jest pewnym rozwiązaniem dla zabieganych, choć osobiście częściej polecam białko w proszku i dodatek owoców.

Jak odróżnić czy potrzebuję białka czy gainera?

Odżywki białkowej potrzebujesz w 2 sytuacjach – gdy masz problem by „przejeść” wystarczające ilości protein wraz z całodziennym jadłospisem oraz w przypadku gdy brak czasu uniemożliwia Ci spożycie istotnego (np. potreningowego) posiłku.

Gainer natomiast to nic innego jak pewne „podbicie” kaloryczności diety. Czy zdrowe i zasadne – zależy już od reszty jadłospisu i składu samego gainera, sam osobiście jednak nie polecam tego typu produktów, jak wspomniałem wyżej – owoce lub inny dodatek węglowodanowy + odżywka białkowa to ciekawszy wybór.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI