r e k l a m a
spot_imgspot_img

Kłęby dymu nad Gliwicami. Grozi za to wysoka kara

Tumany dymu unoszące się nad Gliwicami to częsty widok jesienią.

Przyczyną nie jest jednak rozpoczęty sezon grzewczy, ale palenie w ogródkach suchych liści i odpadów zielonych. Ogniska i unoszący się z nich dym przeszkadzają wielu mieszkańcom, a także kierowcom, którzy przez dym mają ograniczoną widoczność. Funkcjonariusze straży miejskiej kontrolując ogrody działkowe, informują, iż najprostszym sposobem na pozbycie się odpadów, jest posiadanie na swoim ogródku kompostownika, w którym gromadzi się odpady biodegradowalne.

Przypominamy, że :
Art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi:
„Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku przydomowym lub na działce może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł.

Informujemy również, że osoba której uprzykrzamy życie może też, powołując się na Kodeks wykroczeń i Kodeks cywilny skierować sprawę do sądu na podstawie poniższych przepisów:
Art. 82 Kodeksu wykroczeń
Sprowadzanie niebezpieczeństwa pożaru § 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:
1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,
2) wykonywaniu prac niebezpiecznych pod względem pożarowym bez ich wymaganego zabezpieczenia, § 5. Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Art. 144 Kodeksu cywilnego
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tomEE
tomEE
7 lat temu

Liście jeszcze pół biedy, zaczęli już śmieci palić w piecach smród taki wieczorami że ja pier………… !!

Gtgh
Gtgh
7 lat temu

Wlasnie !

OloBu
OloBu
7 lat temu

Rano idę do przystanku autobusowego przy ul Kozielskiej wokół pełno dymu nie można oddychać.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI