W Gliwicach sadzą drzewa. Sprawdź gdzie

W Gliwicach jest ponad 30 hektarów parków, ponad 181 ha skwerów i zieleńców oraz Las Komunalny o powierzchni ponad 236 ha. Każdego roku w mieście sadzonych jest ponad tysiąc drzew.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych i Zarząd Dróg Miejskich sadzą w mieście ponad tysiąc drzew rocznie. W 2014 roku MZUK posadził 829 okazów, w 2015 r. – 1092, a w 2016 roku MZUK planuje nasadzenie 1200 drzew. Najczęściej wybierane są graby pospolite, klony pospolite, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, kasztanowce czerwone i wiązy górskie.

Przed nami jesienne nasadzenia. Nowe drzewa pojawią się m.in. przy Orliku przy ul. Jasnej, w parku Starokozielskim, na terenie giełdy samochodowej, al. Sikornik, placu Grunwaldzkim, w parku Szwajcaria, parku przy kaplicy Gallich, parku Chrobrego, placu Mickiewicza oraz na placu Rzeźniczym, skwerze Bottrop, osiedlach im. Kopernika oraz Obrońców Pokoju. Wzorem ubiegłego roku, kiedy w parku przy kaplicy Gallich posadziliśmy drzewa z przedszkolakami, teraz również zapraszamy do wspólnego sadzenia dzieci z gliwickich szkół i przedszkoli – wylicza Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy MZUK.

Nie tylko MZUK sadzi drzewa ZDM każdego roku sadzi 300-400 drzew. Jednostka zajmuje się utrzymaniem i pielęgnacją zieleni wyłącznie w pasach dróg publicznych na terenie Gliwic. – Obowiązują pewne obostrzenia. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa dla ruchu drogowego oraz mając na uwadze niewielkie odległości od zabudowań, sadzone drzewa muszą spełniać określone warunki. Powinny to być drzewa form kulistych lub kolumnowych, o stosunkowo niewielkich zwartych koronach. Najczęściej dobierane są takie gatunki jak: robinie, klony czy graby. Sadzimy również tam, gdzie to tylko możliwe, drzewa o większych koronach – lipy czy jarząby szwedzkie. Właśnie rozpoczynamy jesienne nasadzenia. Tym razem w pasach drogowych pojawią się robinie, klony, surmie i wiązy. Pojawią się m.in. przy ul. Okulickiego, Toszeckiej, Wyszyńskiego i Daszyńskiego oraz w Specjalnej Strefie Ekonomicznej – tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.

Na terenie Gliwic znajduje się 5 drzew o statusie pomnika przyrody oraz zabytkowa aleja klonów srebrzystych.
W parku Chopina rośnie dąb szypułkowy, który ma 250 lat i 428 cm w obwodzie, na skwerze Bottrop – 200-letni grab pospolity, na terenie Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, przy ul. Marcina Strzody, rośnie 220-letni dąb szypułkowy i 130-letni klon polny, na terenie Willi Caro –100-letni platan klonolistny. Do zabytków należą też drzewa rosnące wzdłuż ulic Sobieskiego, Sowińskiego i Mickiewicza. Są to lipy drobnolistne w wieku około 60-80 lat.

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
katarzyna opala
katarzyna opala
6 lat temu

Jako zywo nigdy nie widzialam DRZEWA zasadzonego przez nich, same krzaczki i pseudo drzewka a mieszkam przy placu Grunwaldzkim

ed11211
ed11211
6 lat temu

Tak wyglądają małe drzewa, jak krzaczki.

katarzyna opala
katarzyna opala
6 lat temu
Reply to  ed11211

niemniej jednak jak drzewa, nie jak krzaczki lol

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI