Kolejne ulice w Gliwicach z nowym, oszczędnym oświetleniem

Gliwicki Masterplan wchodzi w kolejny etap. Tym razem zmodernizowane zostanie oświetlenie ul. Kopalnianej i Bojkowskiej. Będzie jaśniej, bardziej nowocześnie i bezpiecznie.

Według założeń Masterplanu, na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie będą emitować jasne i zimne światło, natomiast w ścisłym centrum cieplejsze, niemal pomarańczowe. Ciepłe światło pojawi się też na drogach o mniejszym natężeniu ruchu. Zgodnie z tą koncepcją oprawy przy ul. Kopalnianej, która jest drogą mniej uczęszczaną, będą dawały światło cieplejsze. Na słupach oświetleniowych i w pasie drogowym pojawią się tam 23 oprawy LED. Przetarg na realizację inwestycji został właśnie ogłoszony.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace przy tym etapie inwestycji rozpoczną się w maju, a zakończą w sierpniu. Szacowany koszt prac przy ul. Kopalnianej wynosi niemal 293 tys. zł.

W najbliższym czasie planowana jest również modernizacja oświetlenia przy ul. Bojkowskiej, gdzie istniejące oprawy sodowe (na odcinku od ul. Pszczyńskiej do ul. Kopalnianej) zastąpi 38 opraw LED o zimnej barwie. Będą one prezentowały się tak samo, jak te już istniejące przy ul. Pszczyńskiej. Nieco dalej, za skrzyżowaniem z ul. Kopalnianą, oświetlenie ulicy Bojkowskiej już istnieje i jest nieco cieplejsze. Według wstępnych szacunków nowe oświetlenie przy ul. Bojkowskiej będzie kosztowało ponad 536 tys. zł. Przetarg na realizację inwestycji zostanie lada dzień ogłoszony. Prace, według planu, powinny zakończyć się w sierpniu.

Masterplan to pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta.

Gdy zostanie zakończony, miejskie oświetlenie będzie uporządkowane za pomocą nowoczesnych, energooszczędnych, ledowych i sodowych źródeł światła. Lampy ułatwią orientację i czytelność przestrzeni publicznej, nadadzą też nowego charakteru gliwickim ulicom. Co ważne, zmniejszą się wydatki na energię i eksploatację urządzeń oświetleniowych.

– To estetyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Na ulicach, na których wymienimy oprawy sodowe na LED, uzyskamy zmniejszenie kosztów za energię elektryczną i konserwację o ponad 50 procent – tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Tylko po zainstalowaniu nowego oświetlenia na ul. Pszczyńskiej wydatki na zużycie energii elektrycznej zmalały o około 30 tys. zł rocznie.

Masterplan jest wdrażany od 2013 r. Najpierw zamontowano 165 nowoczesnych latarni wzdłuż ul. Pszczyńskiej. Później nowe oświetlenie pojawiło się na ul. Zwycięstwa (57 latarni LED, 8 z sodowymi źródłami światła i 46 naświetlaczy zamontowanych na kamienicach), Akademickiej, Bolesława Krzywoustego, Marii Skłodowskiej-Curie (na odcinku od Ronda Akademickiego do ul. Akademickiej), DTŚ (trasa główna odcinka G2), przy ul. św. Barbary, Dolnych Wałów, na rondzie Pańczyka przy ul. Kosów, Poezji i Puszkina. Wymieniono też oprawy przy ul. Kujawskiej i Panewnickiej, zapewniając nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie wokół Areny Gliwice. Pod koniec 2017 r. wykonano także oświetlenie wzdłuż ul. Wrocławskiej i Częstochowskiej. W 2018 r. powstanie oświetlenie na osi Politechniki (ul. Strzody i Wyszyńskiego oraz pl. Piłsudskiego), w tegorocznych planach jest jeszcze oddanie do użytku oświetlenie w parku Chrobrego i zakończenie inwestycji przy ul. Kolberga i Kosmonautów. W kolejnym etapie wdrażania gliwickiego Masterplanu nowoczesne latarnie pojawią się wzdłuż ulic: Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej, gdzie zostanie wymienionych ponad 250 opraw oświetleniowych na nowe oprawy ze źródłami LED. Cały projekt ma być gotowy do końca 2019 r.

Projekt o wartości 14 mln zł zostanie sfinansowany z budżetu miejskiego (10 mln zł) oraz ze środków Unii Europejskiej (4 mln zł).

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI