spot_img


Kradzież danych osobowych w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach wysyła do pacjentów SMSy informujące o kradzieży danych osobowych.

To nie jest tzw. fake news!
Rozmawialiśmy z Przemysławem Gliklichem, prezesem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, który potwierdza, że do wycieku danych doszło. Poinformowano wszystkie osoby, których sprawa dotyczy. Skradziono imiona, nazwiska oraz numeru pesel. Nie skradziono dokumentacji medycznej ani innych danych. Sprawę prowadzi policja. Poinformowano GIODO.

Nasi Czytelnicy przesyłają nam SMSy, które otrzymali od szpitala.

Oto SMS, który otrzymują pacjenci

„ Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Sp. z o.o. informuje, iz bezpieczenstwo Panstwa danych os. zostalo narazone w wyniku naruszenia. Mozliwe konsekwencje to m.in. uzyskanie dostepu do Pana/Pani imienia, nazwiska i nr PESEL przez osoby nieuprawnione. Wiaze sie to z ryzykiem zaciagniecia zobow. finansowych przez os. trzecie. Moga Panstwo zalozyc konto w Biurze Informacji Kredytowej, aby monitorowac aktywnosc kredytowa. Podjelismy stosowne kroki wyjasnienia sprawy i zminimalizowania nastepstw tego zdarzenia. Wiecej informacji pod nr 881056996 i na WWW https://szpital4.gliwice.pl/bezpieczenstwo-danych/inc-030322”

Oficjalna informacja na stronie Szpitala Miejskiego brzmi:

„Działając w trosce o dobro i bezpieczeństwo Pacjentów informujemy, że na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach doszło do kradzieży danych osobowych – imię, nazwisko i numer PESEL – chorych, u których w terminach od 01.01.2022r. do 31.01.2022r. pobierano wymazy w kierunku SARS-CoV-2. Dane nie zawierały żadnych szczegółowych informacji medycznych dotyczących stanu zdrowia pacjentów.

Natychmiast podjęto wszystkie przewidziane przepisami prawa czynności zmierzające do wyjaśnienia sprawy i zminimalizowania następstw tego zdarzenia.

Powiadomiono Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Sprawę bada obecnie Komenda Miejska Policji w Gliwicach, z którą Szpital ściśle współpracuje.

W celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i poinformowania o możliwościach pomocy każda osoba, która we wspomnianym okresie była badana w kierunku SARS-CoV-2 może skontaktować się indywidualnie ze specjalnie przygotowaną infolinią pod numerem telefonu 881056996. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 14.

Możliwe konsekwencje wskazanego naruszenia ochrony danych osobowych to, np. możliwość zaciągnięcia zobowiązań finansowych przez osoby trzecie. W celu monitorowania ewentualnych prób zaciągnięcia zobowiązań kredytowych mogą Państwo założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej”.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
2 miesięcy temu

ja im wierzę 😀

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI