r e k l a m a
spot_imgspot_img

Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje o produkcie

Kredyt gotówkowy to jedna z najczęściej spotykanych na rynku form finansowania potrzeb konsumenckich. Praktycznie każdy z klientów banku wcześniej czy później spotka się z propozycją zaciągnięcia podobnego zobowiązania. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Za kredyt gotówkowy uznaje się najczęściej zobowiązanie finansowe o określonym z góry czasie trwania oraz kwocie, spłacane ratalnie. W umowie tego typu, pomimo faktu określenia celu finansowania, nie przewiduje się najczęściej procedur, których zadaniem jest kontrola sposobu wykorzystania przyznanych środków. W związku z tym kredytobiorca dysponuje praktycznie całkowitą swobodą w rozporządzaniu kwotą kredytu. Efektem tego stanu rzeczy jest wysoką popularność takiej formy finansowania..

Kredyt gotówkowy — kto może z niego skorzystać?

W parze z dużą elastycznością kredytu gotówkowego idzie jego wysoka dostępność. Z finansowania w takiej formie może skorzystać zdecydowana większość klientów instytucji finansowych — o ile oczywiście spełnią oni kryteria, przewidziane przez wewnętrzne procedury danego banku. Wymogi te nie są przy tym zwykle szczególnie wygórowane. Przykładowo należeć do nich mogą:

  • odpowiedni wiek (ukończone 18 lat, wiek maksymalny kredytobiorcy banki ustalają indywidualnie),
  • stałe źródło dochodu z jednego z akceptowanych przez bank źródeł (najchętniej widziane są stałe umowy o pracę, emerytury i renty, nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku zatrudnienia na czas określony lub umów cywilnoprawnych),
  • odpowiednia zdolność kredytowa, wyliczana na podstawie algorytmów danego banku, 
  • poprawna historia kredytowa wg BIK.

Każda z instytucji finansowych podchodzi nieco inaczej do kwestii dochodów — zarówno do ich wysokości, jak i źródeł. Z tego powodu fakt otrzymania odmowy w jednym z banków nie oznacza automatycznie, że jesteśmy pozbawieni możliwości skorzystania z kredytu gotówkowego w innym.

Kredyt gotówkowy — potrzebne dokumenty

Aby skorzystać z kredytu gotówkowego, najczęściej musimy dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty. Zwykle należą do nich:

  • dokumenty potwierdzające tożsamość — dowód osobisty lub paszport,
  • dokumenty potwierdzające otrzymywanie dochodów.

Nie jest to jednak reguła. Niektóre z banków przy stosunkowo niewielkich kwotach finansowania dopuszczają możliwość otrzymania kredytu gotówkowego na podstawie oświadczenia. Dotyczy to najczęściej klientów z nienaganną historią kredytową — w ich wypadku procedury bankowe bardzo często są nastawione na minimalizację ilości dokumentów i skracanie procesu kredytowego.

W wielu instytucjach finansowych istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu za pomocą nowoczesnych środków komunikacji elektronicznej, na przykład — aplikacji w telefonie komórkowym. W takiej sytuacji potwierdzenie tożsamości osoby, zaciągającej kredyt gotówkowy, odbywa się najczęściej poprzez samo zalogowanie, a dane, takie jak wysokość dochodów i ich źródło, ustalane są na podstawie bądź to oświadczenia, bądź — wpływów na konto w danym banku. 

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI