r e k l a m a
spot_imgspot_img

Mamy metropolię! Ustawa podpisana

Prezydent RP podpisał ustawę o związku metropolitalnym. Uroczystość odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Obecny był marszałek województwa śląskiego, wojewoda śląski, metropolita śląski, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

– Rozpoczyna się walka z czasem do 30 czerwca. Zrobiliśmy milowy krok, ale teraz musimy się wszyscy zastanawiać, jak nasza metropolia ma wyglądać za 10 czy 20 lat. Jestem jak najbardziej otwarty na rozmowy z prezydentami, burmistrzami i wójtami w sprawie kompetencji metropolii – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Wedle przyjętych przez Sejm (9 marca 2017 r.) przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać 1 stycznia 2018 r. Związek metropolitalny (podobnie jak gwarantował to poprzedni projekt) będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Nowa ustawa organizuje w ramach związku metropolitalnego zadania, które do tej pory były rozproszone.

Związek będzie odpowiadał m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny. Mieszkańcy będą korzystać z jednego biletu komunikacji oraz sieci infrastruktury rowerowej.

Nowe przepisy stawiają jednak warunek – na obszarze metropolitalnym musi mieszkać 2 mln osób. Zgodnie z projektem ustawy związek metropolitalny muszą tworzyć gminy, które są już ze sobą powiązane (np. urbanizacyjnie), leżą na tym samym obszarze i są zamieszkane łącznie przez co najmniej 2 mln mieszkańców. Chęć przystąpienia do związku wyrażają 24 gminy, w których mieszka 2,2 mln mieszkańców: 14 gmin należących do GZM, a także Knurów, Tarnowskie Góry, Wojkowice, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI