spot_img


Młodzież buduje satelitę. Potrzebne jest wsparcie ich misji

Czy w wieku 12 lat można zbudować satelitę? Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki z Knurowa, udowadniają, że można. Starania chłopców, z których najmłodszy jest 12-latkiem a najstarszy 15-latkiem, wsparła KP Labs – firma budująca satelitę Intuition-1.

Gliwickie przedsiębiorstwo udostępniało swój specjalistyczny sprzęt do testów minisatelity AGO Knurów-1. Obecnie młodzi ludzie stają przed wyzwaniem zebrania funduszy na realizację swojej misji. To jeden z elementów ocenianych przez jury konkursu „CanSat 2020”, w ramach którego realizują oni swój projekt. Jest ich sześciu, a razem mają jedynie 71 lat. Już dzisiaj mogą pochwalić się nie lada osiągnięciem. Zostali zakwalifikowani do międzynarodowego konkursu „CanSat 2020”, w ramach którego budują satelitę. Misja młodzieży ze śląska obejmuje ambitny projekt, budowy statku powietrznego AGO Knurów-1 (ang. Autonomous Gliding Object – Autonomiczny Obiekt Ślizgowy), który wiosną 2020 roku zostanie wystrzelony rakietą na wysokość 3 kilometrów.

Po wystrzeleniu głównym celem AGO Knurów-1 będzie autonomiczny lot z wykorzystaniem spadochronu szybującego. Lot ma odbyć się bez użycia napędu, z zamiarem lądowania w wyznaczonym miejscu, przy uwzględnieniu zmieniającego się kierunku ruchu powietrza zależnie od wysokości na jakiej się znajduje. W trakcie lotu satelita będzie wykonywał pomiary wielu wielkości fizycznych oraz lokalizował się w przestrzeni 3D, utrzymując stałą łączność telemetryczną ze stanowiskiem kierowania lotem.

KP Labs udostępniła do testów misji w zmiennych warunkach atmosferycznych drony, którymi na co dzień lata Zebra X1, stworzona przez gliwicką spółkę kamera hiperspektralna. – Dzięki KP Labs mogliśmy przetestować w powietrzu wczesną wersję spadochronu, w który będzie wyposażony nasz satelita. Pierwsze loty wykazały poprawność konstrukcji skomplikowanego spadochronu jakim jest spadochron typu skrzydło – powiedział Donat Dubiel, opiekun zespołu. – Główny duży dron potrzebny nam były przede wszystkim do wyniesienia testowanego spadochronu na wysokość 100m w celu sprawdzenia, czy prawidłowo się otwiera. Pozostałe dwa drony filmowały cały proces z różnych punktów w przestrzeni, co umożliwiło nam dokładną analizę procesu. Prawidłowe otwarcie spadochronu jest kluczowym elementem naszej misji, bez którego satelita nie będzie w stanie wykonać stawianych przed nim zadań, a w najgorszym wypadku rozbije się o ziemię – dodaje Donat Dubiel.

Zebra X1 to lekka hiperspektralna kamera, która montowana jest dronach. Jej działanie polega na rejestracji obrazu będącego uogólnieniem fotografii barwnej na pełną przestrzeń kolorów do tworzenia ortofotomap. To mapy, których treść przedstawiona jest obrazem wykorzystującym zdjęcia lotnicze lub satelitarne powierzchni ziemskiej. Pozwala to na precyzyjne rozróżnianie barw, wykrywanie zmian w aktywności chlorofilu, czy na detekcję martwej roślinności. Dzięki temu kamera jest w stanie skanować skład biochemiczny np. upraw i dostarczać ogólny przegląd wszelkich obecnych składników. Część rozwiązań Zebra-X1 zostanie również zaadoptowanych na potrzeby Intuition-1, który będzie pierwszym satelitą wykorzystującym technologię sztucznej inteligencji do hiperspektralnej obserwacji Ziemi.

Obecnie młodzi naukowcy stoją przed wyzwaniem pozyskania środków na realizację swojej misji, co jest jednym z elementów ocenianych przez jury konkursu.

Zbiórka crowdfundingowa prowadzona jest na portalu https://zrzutka.pl/knei. W zależności od efektów zbiórki zgromadzone środki zostaną przeznaczone na: kwota do 2000 zł na budowę części lotnej satelity, przede wszystkim na zakup części elektronicznych i serwomechanizmów, kwota w przedziale 2000 zł – 2800 zł na budowę części lotnej i dodatkowo pozostałe elementy systemu, czyli stanowisko kierowania lotem i naziemną stację pogodową. Kwotę powyżej 2800 zł członkowie zespołu wykorzystają na pokrycie kosztów związanych z transportem i pobytem zespołu na poligonie (część kosztów refunduje organizator konkursu), dodatkowy sprzęt do pracowni lub kolejne projekty konkursowe.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI