Na budowie hali widowiskowo-sportowej praca wre

Przy ul. Akademickiej powstaje Hala widowiskowo-sportowa Gliwice. Intensywne prace prowadzone są zarówno wewnątrz, jak i wokół kompleksu.

Obecnie trwa przykrywanie dachu blachą trapezową. – Przykryliśmy już prawie połowę z 16,5 tys. m2 powierzchni dachu. Równolegle montowane są klapy oddymiające. W sumie będzie ich 95. Jednocześnie przystępujemy do układania izolacji termicznej i membrany na gotowych już fragmentach blachy – informuje Tomasz Kaźmierczak, kierownik budowy z firmy MIRBUD S.A., która jest generalnym wykonawcą inwestycji.

Jego zdaniem dach, który kształtem przypomina końskie siodło, to najciekawszy element konstrukcji tego obiektu. Tworzy go żelbetowy ring opierający się na 40 słupach, na którym rozciągnięto 58 stalowych lin – 29 głównych (na kierunku wschód-zachód) i 29 naprężających (na kierunku północ-południe). – Nie są to elementy tuzinkowe, spotykane w innych tego typu obiektach – przyznaje Tomasz Kaźmierczak.

Podczas gdy w hali głównej roboty koncentrują się na dachu, to kilka poziomów niżej trwa wykańczanie konstrukcji trybun okalających arenę. W przyszłości zamontowanych zostanie tutaj 10,5 tys. krzesełek.

Przewidziano także trybuny mobilne na kolejne 3,2 tys. miejsc.

W budynku hali głównej dobiegają także końca roboty murowe – przygotowane są niemal wszystkie posadzki, wznoszone są ostatnie ścianki, a te które już powstały są tynkowane. Na najniższym poziomie – podziemnego parkingu – wykonywana jest izolacja termiczna, a na najwyższym trwa montaż tzw. korony hali. To konstrukcja stalowa elewacji nad ostatnim stropem. Prace nad tym elementem są zaawansowane w 75% i powinny zakończyć się na przełomie wakacji. Potem robotnicy będą mogli zająć się samą elewacją. Docelowo cała fasada hali będzie przeszklona, a na długości obu maszynowni będą poziome żaluzje. Na elewacji zamontowany zostanie obwodowy ekran ledowy składający się z 64 tys. punktów świetlnych.

Czerwiec 2015 r.

Do hali głównej przylega mniejsza hala treningowa o powierzchni 2,5 tys. m2 oraz budynek fitness.

W pierwszym z tych obiektów, w którym w przyszłości na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 1000 widzów, pod stropem układany jest tynk akustyczny. To cienka, licząca 76 mm warstwa o szczególnych właściwościach dźwiękochłonnych. Natomiast budynek fitness jest praktycznie gotowy – został zadaszony, wzniesiono wszystkie wewnętrzne ściany. Rozpoczynają się roboty elewacyjne.

Równolegle w hali prowadzone są prace instalacyjne. Powstało już przyłącze wodociągowe, trwa budowa kanalizacji sanitarnej. Sporo dzieje się także wokół powstającego kompleksu. Układane są m.in. kolejne warstwy pod przyszłe drogi, place, parkingi i chodniki.


MSI / fot. hala.gliwice.eu

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nick
nick
6 lat temu

Brawo Zyga!!!

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI