r e k l a m a
spot_imgspot_img

Płatne parkowanie za 3 tygodnie. Przeczytaj wszystkie ważne informacje

Od 3 sierpnia na wielu ulicach w Gliwicach pobierane będą opłaty za parkowanie. Strefa płatnego parkowania została podzielona na dwie podstrefy droższą A i nieco tańszą B.

W mieście stanęły już PIAPy, czyli urządzenia służące m.in. do pobierania opłat. W jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące płatnego parkowania w Gliwicach.
Opłaty będą pobierane od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00.

Abonament mieszkańca

Zameldowanym mieszkańcom nieruchomości usytuowanych przy ulicach, na których wyznaczono SPP przysługuje prawo do zryczałtowanej opłaty w wysokości 120 zł rocznie, za parkowanie wyłącznie 1 pojazdu samochodowego o masie całkowitej do 3,5 t. Abonament mieszkańca można uzyskać w biurze operatora SPP na okres 12 miesięcy. Abonament mieszkańca daje możliwość parkowania w dowolnym miejscu podstrefy A i podstrefy B, czyli w całej Strefie Płatnego Parkowania bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Cennik

cennik-parkowanie-gliwice

Ryczałt wielodniowy

Istnieje możliwość nabycia ryczałtu wielodniowego za postój w SPP za okres od 6 dni do 1 roku. Opłata wielodniowa zostaje obliczona jako iloczyn dni, w których zostaje pobrana opłata. Składka opłaty dziennej wynosi:
Podstrefa A – 13,00 zł
Podstrefa B – 7,50 zł
Zgodnie z poprawką do uchwały Rady Miasta: Do 15 sierpnia 2015 r. można nabywać ryczałt wielodniowy – od 6 dni do 1 roku, natomiast od 15 sierpnia 2015 r. od 5 dni do 1 roku.

Miejsce na wyłączność tzw. koperta

Istnieje możliwość wniesienia opłaty zryczałtowanej za parkowanie na prawach wyłączności na zaznaczonych stanowiskach (kopertach) wyznaczonych w SPP w wysokości 600 zł/miesiąc. Koperta może być oznaczona np. numerem rejestracyjnym samochodu lub nazwą firmy.

Kary

Za nieuiszczenie opłaty w Strefie Płatnego Parkowania pobiera się opłatę dodatkową w wysokości:
20 zł – jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od dnia nieuiszczenia opłaty
50 zł – jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona po terminie 7 dni.

Kto nie musi płacić?

Krążą opowieści, że z opłat będą zwolnieni pracownicy urzędu miejskiego lub radni. To nieprawda, oni również będą płacili. Rada Miasta Gliwice uchwaliła: Wprowadza się zerową stawkę opłat parkingowych dla:
1) osób niepełnosprawnych oraz osób przewożących osoby niepełnosprawne, parkujących pojazdy na stanowiskach postojowych do tego celu wyznaczonych i posiadających wymagane uprawnienia,
2) kierujących pojazdami jednośladowymi,
3) taksówek na wyznaczonych dla nich miejscach postoju,
4) pojazdów publicznej komunikacji zbiorowej, zatrzymujących się na ustalonych dla nich przystankach,
5) zewnętrznie trwale oznakowanych pojazdów Straży Miejskiej.
Samochody policji itp. zwolnione są z opłat na podstawie innej ustawy.

Gdzie załatwić formalności?

Przy ul. Bojkowskiej 37/3 działa Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Osoby mieszkające w SPP mogą wykupić w biurze „Abonament Mieszkańca” (120 zł rocznie), a ci, którzy systematycznie parkują w strefie, bo na przykład pracują w centrum miasta – „Ryczałt Wielodniowy” (od 5 dni do 1 roku). Biuro mieści się w pokoju 001C na parterze budynku nr 3 (gmach z wieżą) i będzie czynne w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 7.30 – 15.30 oraz w czwartki w godz. 10.00 – 18.00. Telefon: 32 441 90 60 lub 32 441 90 34.

Mapka SPP w Gliwicach

mapka-spp-2015

Łukasz Fedorczyk

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leopold
Leopold
8 lat temu

Wystarczy, że miejsce nie będzie dobrze oznakowane i nie trzeba płacić.
http://prawonadrodze.org.pl/oznakowanie-miejsc-postojowych-w-strefie-platnego-parkowania/

Adi
Adi
8 lat temu

Zauważcie, że jak przez wiele lat nie powstało żadne nowe miejsce do parkowania, tak nagle teraz okazuje się, że wszędzie, gdzie w sensowny sposób można postawić auto pojawiają się oznakowane parkingi. Zdarza się, że nawet znikają znaki zakazu parkowania ustępując miejsca pięknym białym P na niebieskim tle. Wydaje mi się, że nasi radni nie wierzą mimo wszystko, że problemy ze znalezieniem miejsca w centrum rozwiąże wprowadzenie opłat…

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Niedługo wybory ich nie będzie a toto pozostanie .w bogatej Holandii syn płaci za cały rok 7 euro to jest 28 zł. dla niego 1 godz.pracy .Jak to się ma do naszej rzeczywistości .Jeszcze pozostały k….y nie opodatkowane.Gliwice są zablokowane a przez to będą jeszcze bardziej, zobaczycie. Jurek z G.

realista
realista
8 lat temu

to jest załatwienie problemu parkowania. Nie zbudowano żadnego porządnego parkingu ale za to chętnie
stworzono strefy parkowania bo ktoś na tym znowu bije kasę. Dlaczego nie ma alternatywy darmowego parkowania, przecież jest ogromne miejsce po Hucie 1-go Maja.No ale trzeba na wszystkim trzepać kasę
nic dla ludzi liczy się tylko kasa.Byle do jesieni po wyborach będzie co sprzątać po „inteligentach”

Jacek_P
Jacek_P
8 lat temu

Mamy połowę lipca. W lipcu miały być bilety za 0 zł, by kierowcy zaczęli się przyzwyczajać. Tymczasem na Zawiszy, Korfatego, Sobieskiego, Kościuszki i pewnie w wielu innych miejscach nie ma jeszcze magicznych wielofunkcyjnych skrzynek… Kiedy oni zaczną testować, czy sieć dobrze działa? 30 lipca? Ponadto te stojące skrzynki są raczej mało widoczne, bo mają wysokość około 150 cm i powinny być przy nich maszty min. 2 metry z widoczną tabliczką informującą, że tu jest parkomat. Zwłaszcza dla przyjezdnych jest to pomocne.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI