Najstarsza Polka mieszka w Gliwicach. Skończyła 111 lat

Przeżyła dwie wojny światowe, doczekała się wnuków, prawnuków i praprawnuków. W czerwcu skończyła 111 lat. Wyjątkowa, energiczna gliwiczanka, pani Tekla Juniewicz, jest obecnie najstarszą Polką!

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, 40 km od Lwowa. Tam spędziła pierwsze lata swojego życia. Ojciec małej Tekli pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów, a matka zajmowała się domem. – Moja mama była piękną kobietą. Umarła podczas I wojny światowej, a ja trafiłam do szkoły prowadzonej przez siostry Szarytki w Przeworsku. Tymi ochronkami opiekowała się księżna Lubomirska. Uczyłam się tam szyć i haftować, pracowałam też w kuchni. Pamiętam, że siostry miały piękne nakrycia głowy. Lubiły mnie i dobrze traktowały. Nazywały mnie „Kluska” – opowiadała przed rokiem pani Tekla „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – GLIWICE”.

Na ślubnym kobiercu pani Tekla stanęła w 1927 r. i przeprowadziła się do Borysławia, gdzie jej mąż podjął pracę w kopalni wosku ziemnego. W listopadzie 1945 r., podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła Wschód. Zostały tam jednak jej siostry. Juniewiczowie planowali przenieść się do Wałbrzycha, jednak za namową znajomych, z którymi podróżowali, wysiedli, gdy pociąg zatrzymał się w Gliwicach. Przyjechali pociągiem, z częścią majątku w wielkiej składanej szafie, która jednocześnie pełniła funkcję podróżnego kufra. Ta szafa jeszcze przez lata stała w mieszkaniu pani Tekli. – Przez dwa miesiące, od września do listopada czekaliśmy na pociąg, który zawiózł nas do Sambora na Ukrainie. Stamtąd przyjechaliśmy do Gliwic. W wagonie spędziliśmy dwa tygodnie. Znajomi namówili nas, żebyśmy wysiedli w Gliwicach, bo tu jest praca. Później pomogli nam załatwić mieszkanie i pracę w kopalni Sośnica dla męża – wspominała na łamach „MSI – GLIWICE” pani Tekla.

Zamieszkali w Sośnicy. Pani Tekla zajęła się domem i córkami – Janiną i Urszulą. Mąż, starszy o 22 lata, zmarł 36 lat temu w wieku 96 lat.

Pani Tekla mieszka dziś w niewielkiej kamienicy z wnukiem Adamem Stachowskim, który pomaga jej w codziennych sprawach. Do 103. roku życia mieszkała sama, a jeszcze w wieku 106 lat samodzielnie wnosiła do mieszkania wiadro z węglem, by napalić w piecu! – Teraz babcia wymaga już pewnej opieki, ale jest w dobrej kondycji. Jest harda – mówił „MSI – GLIWICE” Adam Stachowski.

Tekla Juniewicz przeżyła dwie wojny. Pierwsza wybuchła, gdy miała 8 lat. Na ten temat się nie wypowiada, ale rodzina pani Tekli często podkreśla, że chętnie ogląda w telewizji programy dokumentalne poświęcone wojnie.

Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna. Nie lubiła stagnacji, zawsze była w ruchu. Lubiła kino, grę w karty i kwiaty – uprawiała ogródek. Uwielbiała też towarzystwo i podróże. Zwiedziła całą Polskę. Przed wojną zawsze na 11 listopada jechała do Warszawy, żeby zobaczyć paradę wojskową. Bardzo dużo też czytała. Dostała dwie nagrody z biblioteki dla najbardziej aktywnego czytelnika.

Od piątku pani Tekla Juniewicz jest również najstarszą Polką. 20 lipca odeszła bowiem najstarsza dotychczas kobieta w naszym kraju, lublinianka Jadwiga Szubartowicz. Urodziła się w Lublinie 16 października 1905 roku. W chwili śmierci miała 111 lat i 9 miesięcy. Ostatnie miesiące spędziła w lubelskim domu opieki społecznej.


MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Amator klusek
Amator klusek
5 lat temu

Chciało by się powiedzieć 100 Lat pani Teklo;-) Hmm- to w takim razie życzę 200 lat i dużo zdrówka. Pytanie do redakcji- dlaczego nie ma ani jednej informacji o protestach pod Gliwickim sądem ? Czyżbyście byli ukierunkowani jednostronnie? Mam nadzieję,że jednak jest inaczej. Tak czy owak-uważam,że to ważne i powinno tutaj się znalezć. W końcu to portal Gliwice….Pozdrawiam raz jeszcze panią Teklę i szanowną redakcję.

Tyron
Tyron
5 lat temu

A co to ten protest garstki gamoniow ?
Kogo to obchodzi?
Idź lepiej na działkę podłubać w ziemi..

Amator klusek
Amator klusek
5 lat temu
Reply to  Tyron

Sam idz podłubać w ziemi.Ludzi to obchodzi. Rzetelna informacja na portalu i tylko tyle chcę. Ale co ty tam wiesz o rzetelności?I nie obrażaj mnie i innych protestujących. A jak już chcesz obrażać to powiedz mi to i innym prosto w oczy. Ach-zapomniałem,że jesteś zwykłym tchórzem.

mill
mill
5 lat temu

nie wiem co trzeba mieć we ł… bie, żeby nie widzieć że sądownictwo to w tej chwili to czysta patologia, AMBERGOLD, 25 letnie nieskuteczne sądzenie zbrodniarzy typu Jaruzelski,Kiszczak, sprawy drobne trwające po 10 lat, brak mozliwości wyegzekwowania długów na masową skalę (wiem z doświadczenia),nepotyzm w sądownictwie, itd. itd.. więc jeśli ktoś daje się nabrać na tzw obronę sądów to albo daje się wkręcać albo ma w tym interes

Amator klusek
Amator klusek
5 lat temu

Nikt nie daje się wkręcać- i masz rację sądy trzeba zreformować. Jestem jak najbardziej ZA. Nie podoba mi się tylko styl tej zmiany- mówię o nocnych głosowaniach i braku przedstawienia projektu ustaw Prezydentowi. Nie podoba mi się również władza p.Ziobry nad sądami,prokuraturą i ministerstwem. Ale racja-REFORMA BYĆ MUSI!

Amator klusek
Amator klusek
5 lat temu

Do redakcji- Gdyby był artykuł o protestach nikt by nie zaśmiecał artykułu o pani Tekli;-) Pozdrawiam

lewak
lewak
5 lat temu
Reply to  Amator klusek

z tego co widziałem do na Facebooku info gliwice była konkretna dyskusja o sądach więc po co wrzucać to jeszcze tutaj? dołącz do dyskusji pod własnym nazwiskiem na Facebooku 🙂 https://www.facebook.com/infogliwice/photos/a.195439847162225.41876.170514852988058/1524986370874226/?type=3

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI