r e k l a m a


Rating: Gliwice ze wskazaniem negatywnym. Czy miasto ma problemy?

Od wielu lat władze Gliwic chwaliły się tzw. ratingiem. Zazwyczaj nasze miasto miało dobre oceny. Tym razem Gliwice trafiły na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym (Rating Watch Negative; RWN). Dlaczego?

Agencja Fitch Ratings utrzymała na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (Rating Watch Negative; RWN) międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie ”AA+”.

Rating to nic innego jak ocena zdolności kredytowej.

– Utrzymanie ratingów na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (RWN) odzwierciedla naszą niepewność co do możliwego wpływu reformy fiskalnej „Polski Ład” na budżet Gliwic – czytamy w komunikacie Fitch Ratings.

Chodzi przede wszystkim o zapowiedziane pod koniec marca kolejne zmiany w tzw. Polskim Ładzie (niespełna trzy miesiące od jego wejścia w życie). Ogłoszona wówczas nowelizacja zakłada m.in. obniżenie pierwszego progu podatkowego PIT z 17 proc. do 12 proc. (zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2022 r.)

arena gliwice
Arena Gliwice / fot. Mosquidron

Jak czytamy w raporcie Fitch: 24 marca 2022 r. rząd zapowiedział wprowadzenie istotnych zmian do „Polskiego Ładu” zaledwie po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy w styczniu 2022r. Proponowane zmiany obejmują m.in. obniżenie pierwszego progu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) do 12% z 17% (zmiana ma wejść w życie od 1 lipca 2022 r.). Przewidywane zmiany wpłyną przede wszystkim na system finansowania polskich gmin, dodatkowo zmniejszając ich dochody podatkowe, które już w pierwotnej wersji reformy podatkowej miały być niższe (porównując je do sytuacji, gdyby reforma nie została wprowadzona). W przypadku Gliwic musimy dokonać ponownej rewizji naszych scenariuszy ratingowych ponieważ zapowiedziana zmiana ustawy może doprowadzić do pogorszenia profilu finansowego Miasta, a w konsekwencji wpłynąć na jego ratingi.

Jak informuje Fitch: Nie oczekujemy, że reforma podatkowa „Polski Ład” będzie miała wpływ na główne czynniki ryzyka. Profil ryzyka Gliwic oceniamy jako „średni”. Na ocenę profilu ryzyka składa się „słaba” ocena zdolności do zwiększania dochodów, „mocna” ocena stabilności zobowiązań i płynności oraz ocena „średnia” pozostałych czynników: stabilności dochodów, stabilności i elastyczności wydatków oraz elastyczności zobowiązań i płynności Miasta.
Ocena ta odzwierciedla opinię Fitch, że istnieje relatywnie niskie ryzyko, iż Gliwice nie będą w stanie obsługiwać swojego zadłużenia z nadwyżki operacyjnej w horyzoncie prognozy (do 2025 r.).

Miasto płaci za rating

Gliwice są oceniane przez Fitch Ratings od 2008 r. Urząd wykorzystuje pozytywne oceny ratingowe do promocji. Często chwali się wynikami badania Fitcha. Mieszkańcom sam raport niewiele mówi, ponieważ używa się w nim skomplikowanego języka. Władze miasta zapewniają w swoich publikacjach, że mamy się z czego cieszyć. Opłacona ocena była zazwyczaj pozytywna.

Po co nam rating?
Wśród korzyści zlecenia przygotowania ratingu wymieniane są m.in. „łatwiejszy i szerszy dostęp do rynku finansowego” oraz „im wyższy rating tym niższy koszt pozyskania kapitału (niższe koszty kredytów bankowych, niższe oprocentowanie nowych emisji obligacji)”. Władze Gliwic za rating płacą około 100 tys. zł.

fot. Mosquidron

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
2 lat temu

Dziadzia i jego koleżanka z Zabrza nie dają rady rządzić miastem czas na zmiany

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI