r e k l a m a
spot_imgspot_img

Nie będzie już KZK GOP. ZTM przejmie obowiązki

Zamiast trzech organizatorów transportu publicznego – jeden, Zarząd Transportu Metropolitalnego, od którego będzie zależeć m.in. tworzenie i modyfikowanie rozkładów jazdy czy ustalanie przebiegu linii.

Pełna integracja transportu publicznego w GZM jest już coraz bliżej. W poniedziałek (15 października) Zgromadzenie Metropolii wyraziło zgodę na przejęcie wszelkich praw i obowiązków KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

– Jesteśmy już niemal na końcu sfinalizowania tego wielkiego procesu, jakim jest pełna integracja dotychczas funkcjonujących związków komunikacyjnych, w jeden, metropolitalny – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o uchwale Zgromadzenia, które w poniedziałek (15 października) wyraziło zgodę na przejęcie wszystkich praw i obowiązków KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry. W poniedziałek sfinalizowane zostało również podpisanie porozumień ze wspominanymi związkami komunikacyjnymi ws. przekazania Metropolii zadań organizatora transportu publicznego.

– Przed nami jeszcze ostatnie formalności, podpisanie stosowanych umów, ale bez poniedziałkowej uchwały Zgromadzenia nie byłoby to możliwe. Stworzenie spójnego systemu transportu publicznego od początku było naszym priorytetem, ponieważ od prawie 20 lat stanowiło to jedną z barier, utrudniających mieszkańcom podróżowanie po konurbacji śląskiej. Funkcjonowanie różnych systemów taryfowych i transportowych w jednym, dużym organizmie miejskim, w którym chcemy znosić sztuczne administracyjne podziały – byłoby kuriozalne – dodaje.

Cały proces związany z integracją transportu publicznego w Metropolii, rozpoczął się już 1 stycznia 2018 roku, czyli w dniu, gdy GZM rozpoczęła realizację swoich ustawowych zadań. Tego dnia weszły w życie wspólne taryfy dla biletów jednorazowych oraz zaczęły obowiązywać bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16 lat, natomiast od 1 kwietnia – ujednolicona została taryfa dla biletów okresowych.

– O ile w tej pierwszej kwestii pasażerowie odczuli tę zmianę bezpośrednio, o tyle ta druga, związana z przejęciem zadań, praw i obowiązków dotychczasowych organizatorów transportu publicznego, jest bardzo ważna z punktu widzenia organizacyjnego – podkreśla z kolei Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, który w Metropolii odpowiada za sprawy związane z transportem publicznym.

– Kiedy już KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry zostaną przejęte przez ZTM, to Metropolia właśnie będzie odpowiadać m.in. za projektowanie rozkładów jazdy czy ustalanie przebiegu tras poszczególnych linii. Z punktu widzenia organizatora komunikacji miejskiej na tak dużym obszarze, istotnym jest również ujednolicenie zasad finansowania i rozliczeń. Oznacza to, że wszystkie działania będą mogły przebiegać znacznie sprawniej, szybciej i skuteczniej – dodaje.

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii funkcjonuje prawie 440 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, obsługujących łącznie prawie 7 tys. przystanków. Każdego dnia w trasie jest ok. 1,1 tys. autobusów oraz 170 tramwajów. Tychy są jednym z trzech polskich miast, gdzie wciąż funkcjonują trolejbusy – codziennie jeździ tam 17 tego typu pojazdów.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Miejmy nadzieje ze nie bedzie to tylko zmiana nazwy a dalej bedzie takie same dziadowstwo

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Chciałbym to zobaczyć jak LIKWIDUJĄ KZK – na razie kolejna przechowalnia ludzi z urzędów……. z KZK będzie jak było

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Przydałoby się więcej kursów 194 przez Szczygłowice Kopalnia, i ze strony Leszczyn i z Gliwic. A nie 3 autobusy od 13 do 16, a w godzinach rannych i wieczornych praktycznie nic.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Mam nadzieję, że ulgi dla dzieci do 16 roku życia nie znikną? A jeszcze Górnośląsko-zagłębiowska Metropolia? To już paszport do Sosnowca nie będzie potrzebny?

Ada
Ada
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Ulgi w wys 100% powinny mieć dzieci uczące sie w szkołach średnich a nie tylko do 16 roku życia. Takie najwięcej potrzebują ponieważ dojeżdżają do szkół średnich

marcox
marcox
5 lat temu

Moze w koncu jakieś ulgi dla honorowych krwiodawców zrobią.
Tylko sląsk nie ma nic w tej kwestii…
RCKiK Katowice- do dzieła – jest szansa

rysiek
rysiek
5 lat temu

może zlikwidują ta patologie komunikacyjną w Gliwicach gdzie nie można dojechac jednym autobusem z jednej do drugiej dzielnicy, gdzie autobusy jeżdżą jedną trasą stadami do pl.Piastów, gdzie nie można się dostać do pracy w sobotę na 6.00 rano, gdzie autobus kończy bieg o 16.00 w Wigilię. Mogę podać przykłady tylko po co skoro włodarzy to nie rusza bo jeżdżą limuzynami na 9.00 do urzędu. 🙁

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI