Noc Muzeów w Gliwicach

Warsztaty gliniarskie, a może malowanie odlewów? W Gliwicach podczas tegorocznej Nocy Muzeów każdy będzie mógł sprawdzić swoje twórcze umiejętności! Nie zabraknie też wystaw i ciekawych wykładów. Wydarzenie startuje już w najbliższą sobotę, 13 maja. Gliwickie Muzeum zaprasza od godz. 17.00 do północy.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Kruchość Ceramiki/Moc Awangardy”, a atrakcje zaplanowano we wszystkich oddziałach gliwickiego Muzeum: w Willi Caro, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Radiostacji Gliwice, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i Zamku Piastowskim.

To doskonała okazja, by przyjrzeć się między innymi nowej wystawie poświęconej fajansom ze zbiorów gliwickiej placówki. – Korzystając z okazji, jaką jest ta wystawa, chcemy dać szansę wszystkim, którzy nas odwiedzą w Willi Caro, aby przyjrzeli się i sami spróbowali swoich sił w tworzeniu i dekorowaniu ceramiki. Począwszy od pracy na kole garncarskim, przez samodzielne lepienie z gliny, na ozdabianiu kafli i filiżanek skończywszy. Każdy tej nocy będzie mógł choć przez chwilę zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest przelanie swojego pomysłu w materię gliny – zachęcają muzealnicy.

Oprócz zajęć warsztatowych, w wyznaczonych godzinach w Willi Caro – podobnie jak w innych filiach Muzeum w Gliwicach – będzie można skorzystać ze zwiedzania indywidualnego lub z oprowadzania z przewodnikami po wystawach. Warto obejrzeć m.in. nową ekspozycję czasową w Willi Caro – „W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska” – z jej kuratorką, Anną Budzałek z Muzeum Narodowego w Krakowie (podczas wykładu opowie dodatkowo o najważniejszych artystach, których prace są prezentowane).

Dla zainteresowanych ceramiką w wersji „odrobinę” starszej zaplanowano spotkanie na Zamku Piastowskim z archeolożką Moniką Michnik, która opowie o znaleziskach z wykopalisk w Świbiu. Tym, którzy będą mieli niedosyt warsztatów, Oddział Odlewnictwa Artystycznego proponuje natomiast wieczór z malowaniem odlewów, a także wykonywaniem kartek 3D. Z kolei Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zaprasza na wieczorne zwiedzanie zarówno wystaw, jak i cmentarza. Natomiast fanów techniki jak zawsze zainteresować może oferta Radiostacji, gdzie wieczór można będzie spędzić z Klubem Sportów Łączności LOK SP9KAG, który nadawać będzie specjalny sygnał ze stacji radiowej.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatny.
Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów.

fot. Wojciech Baran

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI