r e k l a m a


Nowa inwestycja przy lotnisku będzie magnesem dla branży lotniczej

W ubiegłym roku Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej (komunalna spółka z ponad 93% udziałami Miasta Gliwice) otrzymał 41 mln zł unijnego dofinansowania na utworzenie przy lotnisku Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Będzie to nowa, 10-hektarowa strefa rozwoju dla firm z branży awiacyjnej, która ma być gotowa jesienią 2026 roku. Realizacja projektu już ruszyła – w pierwszej dekadzie lipca GAPR powinien wyłonić wykonawcę prac budowlanych GPTTEL i inspektora nadzoru tej inwestycji.

Projekt Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej przewiduje utworzenie południowej strefy inwestycyjnej w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Gliwicach. W tym celu ponownie zagospodarowane zostaną m.in. poprzemysłowe i zdegradowane tereny leżące na dawnym obszarze górniczym. W rejonie ulic Pilotów i Akrobatów Lotniczych powstaną wewnętrzne drogi dojazdowe łączące już istniejące tereny inwestycyjne w północnej części lotniska z nowo powstającymi terenami w części południowej, wybudowana zostanie też kanalizacja deszczowa wraz ze zbiornikami retencyjnymi i separatorami. Prace obejmą także wykonanie m.in. kanalizacji sanitarnej, wodociągów, teletechniki czy oświetlenia dróg.

Inwestycja, realizowana dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 i szacowana łącznie na 73 mln zł, ma być kolejną zachętą dla przedsiębiorców i start-upów reprezentujących branżę lotniczą.

Przypomnijmy, że od czasu gruntownej modernizacji (2020 rok) gliwickie lotnisko to już nie tylko popularne w regionie centrum sportów lotniczych i rekreacyjnych. Potencjał i możliwości całodobowego obiektu są znacznie większe. W jego północnej części działa prężny ośrodek akademickiego szkolenia lotniczego Politechniki Śląskiej, a także całoroczna baza dyspozycyjnych lotów biznesowych, air taxi i małego ruchu cargo. Interesujące, niemal stuletnie dzieje tego miejsca przywołuje stworzone na terenie dawnych warsztatów lotniczych Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej, działające w nowoczesnym budynku wystawienniczo-konferencyjno-szkoleniowym. Zarządca lotniska, spółka GAPR, stale rozwija też w jego sąsiedztwie strefę inwestycyjną dla branży awiacyjnej. Po sprzedaży przez Akcelerator pierwszych działek na rzecz sześciu inwestorów, w pejzażu lotniska pojawiły się prywatne hangary, powstał też pierwszy na Śląsku salon sprzedaży samolotów. Wzniesiona została też hala produkcyjna spółki AT Silesia, która ma wytwarzać w Gliwicach lekkie, bezpieczne samoloty dyspozycyjne typu AT-5 i AT-6 polskiego konceptu.
gapr lotnisko
info: UM Gliwice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paul
Paul
29 dni temu

Dobre wieści. Tylko jako pierwszy punkt trzeba będzie sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem.

Kto spaceruje lub jeździ na rowerze tam, ten wie jak potrafi dać się we znaki ten zapach.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI