r e k l a m a

spot_imgspot_img

Nowy przewodnik po Gliwicach. Odkryj niezwykłe miejsca

O Gliwicach opowiadać można na wiele sposobów. Tak samo jak po nich wędrować. Dzięki przewodnikowi wydanemu przez Muzeum w Gliwicach we współpracy ze Gliwickimi Metamorfozami mamy kolejnych 9 możliwości.

Na przewodnik Wycieczki z Wędrowcem składa się 9 zeszytów z trasami tematycznymi – Stare Miasto; Rozwój miasta na przełomie wieków XIX i XX; Szlakiem przemysłu i myśli technicznej; Echa dawnych wojen; Dzieło gliwickich ewangelików; Śladem pamiątek kultury żydowskiej; Rzeźby i pomniki; Miasto-ogród, Gliwice oczami literatów.

W każdym znajdziemy bogactwo starannie opracowanych informacji, wraz z materiałem ikonograficznym – zdjęciami archiwalnymi i wykonanymi współcześnie, a także mapkę z naniesioną trasą. To już kolejna – po serii Gliwice znane i nieznane i bestsellerowym Przewodniku po Gliwicach – publikacja Muzeum, która popularyzuje nasze miasto i jego dzieje. Dzięki nim turyści na pewno nie przegapią najciekawszych gliwickich walorów, a mieszkańcy mogą sobie o nich co jakiś czas przypominać.

W piątek, 17 marca, odbędzie się spotkanie ze współautorami przewodnika – członkami Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy – Markiem Klimurczykiem, Anną i Markiem Kołodziejami, Wojciechem Kwietniewskim, Adamem Łysiakiem, Małgorzatą Malanowicz i Maciejem Porańskim.
– Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy oprócz opieki nad zabytkowym cmentarzem hutniczym realizuje również swój drugi cel statutowy, jakim jest upowszechnianie wiedzy o historii miasta i regionu. W latach 2007–2010 organizowaliśmy cykl wycieczek pod wspólną nazwą „Lato z Metamorfozami”, a w roku 2011 ustanowiliśmy odznakę krajoznawczą „Wędrowiec Gliwicki”, aby przez kolejne trzy lata proponować tematyczne wędrówki po mieście i jego okolicach. Doświadczenie zdobyte przy organizowaniu tych wycieczek pozwala nam sądzić, że proponowane przez nas trasy zainteresują odbiorców – mówi Małgorzata Malanowicz, prezes stowarzyszenia.

Po promocji publikacji – odbędzie się kolejny wykład z cyklu Wycieczki z Wędrowcem – jego przedmiotem będą dawne budowle obronne. W Gliwicach zachowały się znaczne fragmenty murów obronnych wzniesionych na przełomie XV i XVI wieku – należą one do najlepiej zachowanych na Górnym Śląsku. Podczas wykładu omówione zostaną również pozostałości fortyfikacji w innych niż Gliwice miastach. Szczególna uwaga poświęcona zostanie polskim zamkom bastionowym. Opowie o nich Małgorzata Malanowicz.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI