W przypadku odpadów komunalnych obowiązuje ich obowiązkowa segregacja na pięć frakcji. Czy w przypadku odpadów budowlanych jest podobnie? Jakie rodzaje śmieci z budowy powinno się segregować? Dlaczego warto zwracać uwagę na odpowiednią segregację śmieci remontowo-budowlanych?
Dlaczego segreguje się odpady?
Segregowanie odpadów nie jest jedynie kwestią utrzymania porządku na terenie prowadzenia budowy czy remontu. Ma ono wpływ na efektywny recykling, czyli odzysk surowców wtórnych. Wbrew pozorom, nie tylko śmieci bytowe poddawane są temu procesowi. Odpady z budowy mogą być punktem wyjścia dla powstawania kruszywa budowlanego, tak często wykorzystywanego do wielu kolejnych robót budowlanych, np. budowy dróg albo utwardzania boisk. Część odzyskanych surowców może też przysłużyć się jako prefabrykat do tworzenia zapraw murarskich. Nawet tak problematyczny odpad jak papa z dachu, może — po odpowiednim, specjalistycznym przetworzeniu — zostać wykorzystana jako składnik mas bitumicznych. Niektóre profesjonalne firmy wywożące gruz, jak eko-gruz.pl, dysponują nawet własną kruszarnią i specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu na miejscu wytwarzają różnej maści kruszywo budowlane. Aby jednak recykling mógł być jak najefektywniejszy, warto wiedzieć, jak segregować odpady budowlane.
Trzy rodzaje gruzu
Specjaliści zajmujący się utylizacją odpadów z budowy i remontu wymieniają trzy rodzaje odpadów, które mieści w sobie kontener na odpady. Pierwszy rodzaj to tzw. czysty gruz. To ten rodzaj odpadów będzie najbardziej wartościowy, jeśli chodzi o uzyskiwanie dobrej jakości kruszywa budowlanego. Następnie do czynienia mamy z gruzem zmieszanym, trudniejszym w recyklingu. Ostatnią kategorią jest gruz zanieczyszczony. Choć odzysk surowców jest możliwy, technologia tego procesu jest tutaj najbardziej skomplikowana i czasochłonna.
- Czysty gruz to odpady betonowe, ceglane, kamienie naturalne, niewielkie ilości ceramiki, piasek.
- Gruz zmieszany może zawierać, oprócz czystego gruzu, również takie elementy jak odłamki gipsu, siatki montażowe, duże ilości ceramiki, płyty gipsowo-kartonowe itp.
- Zanieczyszczony gruz to mieszanina wszystkich odpadów z budowy (za wyjątkiem oczywiście odpadów niebezpiecznych, typu eternit). Ta grupa śmieci zawiera folie malarskie, odzież roboczą, opakowania po chemii budowlanej itd.
Segregowanie śmieci z budowy czy remontu wg tych frakcji znacznie uskuteczni późniejsze gospodarowanie odpadami.
Jak segregować gruz?
Zacząć trzeba przede wszystkim od tego, aby zaopatrzyć się w odpowiedni kontener. Specjalny pojemnik nie tylko umożliwi wygodne postępowanie ze śmieciami, ale też gospodarowanie nimi zgodnie z literą prawa, ponieważ odpadów budowlanych nie można umieszczać na działce bez żadnego zabezpieczenia. Wynajem kontenera na śmieci proponują firmy oferujące wywóz odpadów budowlanych i remontowych. Kontener na czysty gruz jest zwykle najtańszą opcją, nieco droższe są kontenery, do których wrzucać można zarówno cegły i beton, jak i pozostałe śmieci remontowe.
Jeśli w ramach prac planuje się też wywóz śmieci wielkogabarytowych, np. stare meble, zużyte sprzęty domowe czy elementy wyposażenia (lampy stojące, karnisze, dywany) warto dodatkowo zaopatrzyć się w kontener, gdzie trafią właśnie tego typu odpady. Ze względu na to, że zwykle zajmują sporo miejsca i są ciężkie, umieszczanie ich w pojemniku wraz z innymi odpadami budowlanymi bardzo łatwo może doprowadzić do niebezpiecznego przeładowania.
Obowiązkowa segregacja śmieci budowlanych
Szacuje się, że w roku 2025 wejść mają w życie przepisy, które nakładałyby obowiązkową segregację odpadów budowlanych, na wzór obowiązkowej segregacji śmieci komunalnych. Spodziewać należy się przynajmniej 6 frakcji odpadów budowlanych, do których miałyby się zaliczać: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips i odpady mineralne. Ta wynikająca z przepisów segregacja śmieci nie objęłaby jednak odpadów remontowych pochodzących z gospodarstw domowych. Dokonując więc remontu mieszkania czy domu na własną rękę, można będzie, podobnie jak ma to miejsce teraz, zamówić wygodny wywóz gruzu.
Materiał partnera