r e k l a m a

spot_imgspot_img

Palmiarnia przeżywa oblężenie. Każdy chce zobaczyć rybki

Minął miesiąc od otwarcia pawilonu akwarystycznego w Palmiarni Miejskiej.

Cztery, wielkie – słodkowodne akwaria cieszą się wielkim zainteresowaniem. Do tej pory zwiedziło go 40 tys. osób. Goście Palmiarni, mogąc obserwować podwodny świat prezentowany w wielkich zbiornikach, wyrażają wiele pozytywnych opinii o nowej ofercie miejskich tropików. Ale to nie jedyne nowości w Palmiarni. W pawilonie tropiku można od niedawna obserwować pracę kolonii mrówek z gatunku grzybiarka parasolowata. Pochodzą one z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej (Amazonia). Są jednymi z najbardziej wyspecjalizowanych mrówek na świecie. Prowadzą w swoich gniazdach hodowlę grzyba, którym się żywią.

Do jego uprawy wykorzystują ścinane z drzew liście, a nazwę gatunkową nadano im ze względu na sposób w jaki je noszą. Pracę mrówek można obserwować dzięki akrylowej, przeźroczystej instalacji łączącej główne gniazdo z miejscem, gdzie mrówki tną liście. Gliwicka Palmiarnia jest najprawdopodobniej jedynym miejscem w Polsce dającym możliwość obserwowania grzybiarek.

Nowości w Palmiarni są obecne również w świecie flory. W pawilonie sukulentów zwiedzający mogą podziwiać jedną z największych w Polsce kolekcję litopsów, zwanych „żywymi kamieniami”. W przypadku tych malutkich roślin mamy do czynienia ze zjawiskiem mimikry, czyli upodabniania się do otoczenia. W ten sposób bronią się one przed zjedzeniem przez zwierzęta w okresach suszy. Większość gatunków litopsów rośnie na niewielkich obszarach, w podłożu składającym się głównie ze żwiru powstałego z różnych rodzajów skał. Rośliny w okresie zimowym wymagają obniżenia temperatury do około 5oC, dlatego pod koniec października na okres kilkunastu tygodni zostaną przeniesione do szklarni zaplecza.
Zapraszamy do odwiedzania Palmiarni przez cały rok.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI