spot_img


Parasole na gliwickim Rynku i Starówce mają zostać ujednolicone

Prezydent Gliwic wydał zarządzenie dotyczące wyglądu letnich kawiarenek na gliwickim Rynku.

Jasne odcienie parasoli lub markiz, ogrodzenia lekkiej konstrukcji, ażurowe, w stonowanej kolorystyce. Podesty drewniane, wyłącznie w ciemnym odcieniu – takie zmiany nastąpią w estetyce zewnętrznych kawiarenek na Rynku i okolicach Starówki już od najbliższego sezonu.

Nie będzie możliwości ustawiania konstrukcji w postaci całorocznych pawilonów, namiotów, czy wykorzystywania foliowych materiałów.

Kawiarenki mają mieć lekką, pastelową formę.

Szczegółowy opis wyglądu letnich ogródków zawarto w zarządzeniu Prezydenta Miasta, które w tej sprawie zostało wydane, w oparciu o zalecenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (ŚKWZ).
Każdy z restauratorów, który chce ustawić swoją gastronomię na obszarze Starówki musi dostosować się do wytycznych.
Pierwsze informacje o zmianach w zakresie estetyki kawiarenek sezonowych zostały przekazane wstępnie – we wrześniu 2020 r. W lutym 2021 r. były to już konkretne wytyczne. Pierwotnie ich wprowadzenie planowane było jeszcze w tym samym roku, jednak ze względu na trudną sytuację gliwickich restauratorów związaną z pandemią, ZDM wystąpił do konserwatora z prośbą o czasowe odstąpienie od wprowadzenia zmian w aranżacji kawiarenek.

Aktualnie przeważająca część kawiarenek, które powstawały od 2020 r. spełnia już nowe wytyczne.

Naruszenie zaleceń wskazanych konserwatora może skutkować cofnięciem wydanego przez niego pozwolenia, a w konsekwencji także cofnięciem zezwolenia na zajęcie pasa drogowego wydanego przez ZDM.

ŚKWZ ma możliwość przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli w celu weryfikacji wywiązania się przez restauratorów z obowiązujących zaleceń.
fot. ZDM Gliwice

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maccc
Maccc
1 miesiąc temu

Poleciłbym w pierwszej kolejności zająć się ujednoliceniem okien, witryn sklepowych, reklam, szyldów, zachowania kolorystyki oraz materiału którym pierwotnie kryty był dach, zatrudnieniu kolorysty miejskiego i odwołaniu Pani Pokorskiej, bez niej było by na 100% ładniej. Miasto niestety od lat ulega legalnej degradacji i zaniku zabytkowego charakteru.

Covid
Covid
1 miesiąc temu
Reply to  Maccc

odzwierciedla TO Gliwice 😀

Taki pomnik decydentów „miasta”.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI