Piast przyspiesza na lekcjach WF-u

We wrześniu 2013 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stop Zwolnieniom z WF-u”.

Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem, który masowo zaczął pojawiać się wśród młodzieży szkolnej. Coraz częściej zaczęliśmy mieć do czynienia z dziećmi, które zamiast uczestniczyć w zajęciach sportowych, siedzą na ławkach. Procentowo sytuacja najgorzej przedstawia się w szkołach ponadgimnazjalnych i wynosi ponad 38% niećwiczących.

Następnie są gimnazja – 24% i szkoły podstawowe – 18%. Brak aktywnego uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego bezpośrednio wpływa na problem otyłości wśród młodzieży, a ten w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie.
Kampania trwa do teraz i coraz bardziej widoczny jest również jej efekt. Przyłączyła się do niej już spora grupa osób związanych ze środowiskiem sportowym, w tym: Marcin Gortat, siatkarze Skry Bełchatów, były reprezentant Polski w Piłce Ręcznej Artur Siódmiak, Krzysztof Lijewski, Robert i Anna Lewandowscy, czy chociażby reprezentant Polski i piłkarz Legii Warszawa Jakub Rzeźniczak.

W grudniu 2014 roku do akcji włączył się czynnie również Gliwicki Klub Sportowy Piast.

Piłkarze klubu z Gliwic – Kornel Osyra i Radosław Murawski odwiedzili szkołę podstawową numer 41, mieszczącą się na osiedlu Sikornik w Gliwicach. Zawodnicy klubu przeprowadzili lekcję wychowania fizycznego w formie piłkarskiego treningu. W wydarzeniu uczestniczyło ponad sześćdziesięciu uczniów, którzy aktywnie brali udział w zajęciach. Wyjście piłkarzy do szkoły stanowiło swego rodzaju preludium do kampanii „Przyspiesz”, organizowanej i zainicjowanej przez Piasta Gliwice, a objętej patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach wyżej wspomnianej kampanii społecznej „Stop zwolnieniom z WF-u”.

Kampania „Przyspiesz”, która rozpocznie się 27 maja w Gliwicach, ma za zadanie zainicjować całą serię prowadzonych przez profesjonalnych sportowców lekcji wf-u w szkołach w całej Polsce.

Na samym początku planowana jest wspólna lekcja, w której udział wezmą wszystkie zgłoszone do akcji gliwickie szkoły. Podczas tego wydarzenia zaplanowano również, wzorem „Ice Bucket Challanege” motyw nominacji, podczas którego wytypowane zostaną trzy kolejne kluby, która zobowiążą się do organizacji cyklicznych lekcji w szkołach z ich regionu.

Akcja potrwa do końca roku szkolnego, a następnie ponownie ruszy od września. W jej ramach przewidziane są również warsztaty dla nauczycieli, podczas których omówione zostaną przyczyny niskiej frekwencji dzieci w sportowych zajęciach.

Zwiększajmy świadomość dzieci i rodziców, że zwalnianie z zajęć wychowania fizycznego nie pomaga w żaden sposób dziecku, a wręcz hamuje jego rozwój fizyczny. Naszym celem jest pokazanie dzieciom, że WF może być fajny, ciekawy, a prowadzony przez znanych sportowców jest znacznie bardziej atrakcyjny niż codzienne lekcje.


fot. Adam Ziaja

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

ja pierdziele a dzisiaj dzieci grajace na stadionie piasta po wygranym meczu dostaly latawiec dla calej druzyny o sponsora ……. miasto Gliwice ale siara brawo miasto !!!!!!! to duza motywacja dla tych dzieciakow

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI