spot_imgspot_img


Pięć spotkań z Bachem

Dziś, w niedzielę, rozpocznie się XV Gliwicki Festiwal Bachowski (20 – 29 lipca). Przez pięć letnich wieczorów melomani spotykać się będą z dziełami wielkich kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu.

– „Quasi vox humana” (Jakby ludzki głos) to tytuł jednego z festiwalowych koncertów i zarazem motto całej tegorocznej edycji. Tym razem koncentrujemy się wyłącznie na muzyce barokowej i roli, jaką odgrywa w niej ludzki głos. Z jednej strony słuchacze będą mieli okazję rozkoszować się brzmieniem dawnych instrumentów, których dźwięk naśladuje śpiew z całą jego bogatą paletą odcieni, z drugiej zaś zobaczymy, jak bardzo „instrumentalnie” traktowali śpiewaków kompozytorzy XVIII wieku, powierzając im często zadania dla głosu prawie niewykonalne. To wszystko za sprawą znakomitych gości: światowej sławy śpiewaczek Marii Keohane i Marilii Vargas oraz skrzypka Ryo Terakado – zapowiada Piotr Oczkowski, dyrektor festiwalu.

Festiwal zainaugurują 20 lipca „Koncerty dla dworu i kościoła” w wykonaniu orkiestry barokowej ARTE DEI SUONATORI oraz szwedzkiej sopranistki Marii Keohane.
Od godz. 20.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna) będą oni prezentować utwory J. S. Bacha, J. A. Hassego i A. Vivaldiego. – W programie nie zabraknie bachowskich superprzebojów, jakimi bez wątpienia są słynne Koncerty brandenburskie w ujęciu najznakomitszej polskiej orkiestry barokowej. Słuchacze mogą również liczyć na doskonały popis muzyki operowej i wirtuozowski koncert wokalny w postaci Motetu Vivaldiego – mówi Piotr Oczkowski.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu Bachowskiego znajdują się na stronie www.kikgliwice.com. Bilety na poszczególne występy i recitale można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55) oraz w dniu imprezy – w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI