PiS traci władzę w Sejmiku Śląskim. Gliwiczanin nowym przewodniczącym

Rewolucja w Sejmiku Województwa Śląskiego. Prawo i Sprawiedliwość traci władzę dzień po wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Katowicach i Gliwicach. Z partii odszedł marszałek Jakub Chełstowski i troje radnych.

Arkadiusz Chęciński, szef Ruchu Samorządowego i prezydent Sosnowca, tuż przed godz. 18.00 ogłosił, że w Sejmiku powstał klub radnych stowarzyszenia „Tak! Dla Polski”. Tworzy go marszałek i trójka radnych, która odeszła z PiS. Wówczas już było jasne, że PiS traci władzę. Głosowania potwierdziły to.

W głosowaniach Stanisław Gmitruk z PSL został wybrany wiceprzewodniczącym sejmiku. Byli członkowie PiS głosowali razem z opozycją. Odwołano przewodniczącego Kawuloka, a w jego miejsce powołano Marka Gzika. To gliwiczanin, który od dwóch kadencji jest radnym wojewódzkim. Gzik jest naukowcem, dyrektorem Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC) Politechniki Śląskiej, a także przewodniczącym rady uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Natomiast Jakub Chełstowski (który odszedł z PiS) ma pozostać na stanowisku marszałka województwa. Sejmik wybrał wicemarszałków, a zostali nimi: Anna Jedynak (wiceprezydent Sosnowca), Krzysztof Klimosz (były szef Stadionu Śląskiego) oraz Łukasz Czopik (były sekretarz województwa – za czasów rządów PO). Dotychczasowi wicemarszałkowie woj. śląskiego Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki, a także członkinie zarządu woj. śląskiego Beata Białowąs oraz Izabela Domogała, już podczas sesji opuścili ławy zarządu.

Jakub Chełstowski spotkał się z dziennikarzami i wyjaśnił, że nie zgadza się m.in. z antyunijną polityką PiS, a z opozycją łączą go kwestie lotniska w Pyrzowicach, rozwoju metropolii i Kolei Śląskich.
fot. fot. Tomasz Żak/ UMWS | źródło: wp.pl

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI