r e k l a m a

Platforma Obywatelska wzywa prezydenta Neumanna

Gliwicka Platforma Obywatelska wydała komunikat. Poniżej prezentujemy go w całości.

”Prezydent Adam Neumann dowiódł, że 10 tysięcy podpisów zebranych pod apelem o weryfikację planów budowy zbiornika przeciwpowodziowego na Wilczych Dołach nie ma istotnego znaczenia.
Postawił na inwestycję, o której sam powiedział że jest przestarzała, nie dodał jednak, że w ocenie fachowców jest przeskalowana i rujnująca dla cennych przyrodniczo terenów. I choć nie mieliśmy wątpliwości, że działania przeciwpowodziowe są potrzebne, apelowaliśmy różnymi drogami o racjonalne działania w tej sprawie.
Jeszcze przed podjęciem prac na Wilczych Dołach koło Aktywni zorganizowało dyskusję z przedstawicielami UM zaangażowanymi w projekt. Podjęliśmy też uchwałę, w której apelowaliśmy o realny dialog w tej sprawie. Już jako zarząd Platforma Obywatelska Gliwice, po raz kolejny wyraziliśmy w tej sprawie swoje stanowisko.

„Zarząd Platformy Obywatelskiej w Gliwicach Miasto na Prawach Powiatu wzywa władze miasta Gliwice do zweryfikowania zakresu inwestycji związanej z budową suchego zbiornika przeciwpowodziowego, ulokowanego w dolinie Wójtowianki i do zaprzestania dewastacji terenu Wilczych Dołów, mającego ogromne walory przyrodnicze i potencjał rekreacyjny dla mieszkańców Gliwic”, uzasadniając ją następująco:
„Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego na obszarze Wilczych Dołów od początku budziła wiele kontrowersji i spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem zarówno gliwiczan zamieszkujących w najbliżej położonych dzielnicach miasta tj. Sikornika i Wójtowej Wsi, ale także mieszkańców innych dzielnic Gliwic, społeczników, członków nieformalnych grup i inicjatyw miejskich.
Sprzeciw gliwiczan opiera się na wielu niezależnych ekspertyzach sporządzonych przez rzeczoznawców i specjalistów z różnych dziedzin takich jak: hydrologia, ornitologia, botanika, zoologia, ochrona środowiska.
Jednym z głównych zarzutów czynionych przez zainteresowanych mieszkańców wobec wspomnianej wyżej inwestycji, jest brak należytego przepływu informacji dotyczących tego projektu, brak nowych rzetelnych i dogłębnych analiz środowiskowych oraz brak faktycznych konsultacji społecznych.
Niepodważalny jest również inny argument przemawiający za zweryfikowaniem zakresu tej inwestycji, wynikający z faktu, iż według obecnego stanu wiedzy, realizowany jest projekt przestarzały i znacząco przeskalowany.
Wzywając do ponownego przeanalizowania i zweryfikowania zakresu prac związanych z inwestycją, chcemy również zwrócić uwagę na to, że w obecnych realiach gospodarczych, wobec stale rosnących cen surowców, materiałów i usług, dojdzie także do wzrostu kosztów realizacji całej inwestycji, co będzie skutkowało nadmiernym obciążeniem budżetu miasta Gliwice.
Jednocześnie warto podkreślić, że obszar, na którym zaplanowano inwestycję jest terenem rekreacyjnym dla kilku tysięcy gliwiczan i przystępując do realizacji tak istotnego dla wszystkich mieszkańców projektu, należy uwzględnić ich głos, zwłaszcza, że pod petycją o ponowne przeanalizowanie inwestycji na terenie Wilczych Dołów podpisało się ponad 10 tysięcy mieszkańców miasta.”

Ubolewamy, że dialog w tej sprawie miał charakter pozorny, choć wiemy, że to nie jedyny przykład bagatelizowania oczekiwań dużej grupy mieszkańców.

Jesteśmy przekonani, że suma działań ze strony urzędującego prezydenta będzie przedmiotem racjonalnej oceny mieszkańców podczas najbliższych wyborów samorządowych” – czytamy we wpisie PO.

Dołącz do dyskusji na Facebooku

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gapowicz od 40 lat
Gapowicz od 40 lat
2 lat temu

POżal się Bosze…

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

Coś z glową nie teges?

gliwiczanin
gliwiczanin
2 lat temu

Cześć, jestem Adam! Za zielenią nie przepadam!

Neumann precz!

Koniec sralni dla psów
Koniec sralni dla psów
2 lat temu

Koniec sralni dla psów

Teodor
Teodor
2 lat temu

Za to będzie betonoza, a szpital i tak zaleje przy pierwszej burzy. Ciekawe co Adam wtedy powie?

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI