Pochodzi z Gliwic, miał wystawę w Niemczech

10 września w restauracji „Gdańska” w Oberhausen odbył się uroczysty wernisaż wystawy obrazów artysty z Essen Martina Ericha Vogiela.

Imprezie towarzyszył koncert akustycznego zespołu Trio 3D. Słowo wprowadzające, a zarazem krytyczne, wygłosił Winfried Baar, artysta od wielu lat związany z galerią KiR w Oberhausen, a także kurator wielu wystaw.

Martin Vogiel pochodzi z Gliwic-Sośnicy i właśnie tam na Śląsku objawiły się jego pierwsze przejawy wrażliwości artystycznej. Z nostalgią wspomina czas, gdy wybrukowanymi szarą kostką chodnikami Gliwic, biegł na zajęcia do przyszkolnego kółka artystycznego. Za malowane wówczas pejzaże zdobywał pierwsze nagrody. Niestety nie przetrwały i zaginęły gdzieś w emigracyjnym zamieszaniu. Chciał kontynuować swoją pasję i rozwijać artystyczną wrażliwość, jednak rzeczywistość pokierowała go do Technikum Górniczego, skąd trafił do Kopalni Sośnica, a następnie na emigrację do Essen.
Vogiel
Pomimo tego, że już dawno nie jest górnikiem, to praca na kopalni wywarła wielki wpływ na jego twórczość. Jednak myli się ten, kto sądzi, że w jego obrazach dominuje ciemność podziemnych korytarzy. Malarstwo jego ewoluowało na przestrzeni lat. Dostrzec w nich można całą paletę kolorów, które pokrywają zarówno pejzaże, jak i abstrakcje.

Martin jest zachwycony swoim rodzinnym miastem, ale także miejscem, w którym od ponad 20 lat żyje. W swoim artystycznym dorobku ma prace zarówno z cyklu „Gliwice wczoraj i dziś” jak i „Totus Tuus Essen”. Wspomina, że to właśnie w Essen nastąpił jego prawdziwy rozwój artystyczny. Tutaj rozwinął swój warsztat, koncentrując się na obrazach malowanych akrylem.
Jednym z obrazów nawiązujących do lat spędzonych na Śląsku jest obraz przedstawiający Radiostację Gliwicką. W swojej artystycznej wizji porównuje ją do Wieży Eiffla.
Vogiel
Tematem wystawy jest „Perfekcyjny Świat”. Oglądać ją można do końca października.

Tekst: Leonard Paszek / zdjęcia: Robert Siera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
2 miesięcy temu

na szybkości, znalazłem tego Prestiża, co winno być chyba jako główne u Nas zdjęcie w tym artykule…tylko bez napisów na obrazie

IMG_20230920_211017.jpg
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI