r e k l a m a


Pociąg Gliwice – Rybnik już od czerwca

9 czerwca rusza połączenie kolejowe Gliwice – Rybnik. Taką informację przekazano dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim.

W konferencji prasowej wzięli udział: Marszałek Województwa Jakub Chełstowski, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, radny Sejmiku województwa Grzegorz Wolnik oraz gliwicka radna Katarzyna Kuczyńska-Budka, która wnioskowała o uruchomienie tego połączenia.

Na taką informację mieszkańcy Rybnika, Knurowa i Gliwic czekali od dawna – Koleje Śląskie, oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych, uruchomią dodatkowo osiem codziennych pociągów na dobę (4 pary). Ale to nie koniec dobrych wiadomości, bo od września liczba kursów na tej linii jeszcze się zwiększy.

– Od 1 września planujemy na tej trasie 18 codziennych pociągów. To nasza reakcja na potrzeby pasażerów z Rybnika i Knurowa którzy zwracali uwagę na to, że oferta komunikacyjna pomiędzy tymi miastami jest bardzo uboga – wyjaśnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Niedawno z obsługi komunikacji pomiędzy Gliwicami i Rybnikiem zrezygnowała firma która zapewniała transport busami będący ważnym środkiem transportu przede wszystkim dla studentów Politechniki Śląskiej i pracowników Strefy Ekonomicznej w Gliwicach. – Teraz Koleje Śląskie wypełnią tę lukę – mówi Patryk Świrski i dodaje: – Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych numer 140, 141 i 149, w wyniku których ich przepustowość będzie ograniczona. Dlatego uruchomienie pełnej oferty rozkładowej będzie możliwe dopiero od 1 września.

Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypację finansową w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie około 3,5 mln zł.

– Bardzo się cieszę, że mój wniosek spotkał się z pozytywną reakcją władz województwa i Kolei Śląskich. Wiele osób z Rybnika przyjeżdża do pracy w Gliwicach, ale i mieszkańcy naszego miasta jeżdżą do Rybnika. Teraz będą mogły korzystać z połączenia kolejowego – mówi Katarzyna Kuczyńska-Budka.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI