spot_imgspot_img


Pokolenia spotkały się na cmentarzu. Wspominają tragiczne wydarzenia (TV)

To spotkanie bardzo ważne, bo świadków wydarzeń II wojny światowej żyje coraz mniej.

To właśnie tu, co roku, kombatanci spotykają się z młodzieżą i przypominają, że w Gliwicach były cztery podobozy Auschwitz-Birkenau. W naszym mieście zginęło też wiele osób, które szły w tzw. marszach śmierci. Miejscem pamięci na cmentarzu opiekują się uczniowie gimnazjum nr 3. Byli więźniowie obozów koncentracyjnych i kombatanci wierzą, że dzięki młodzieży pamięć o tych strasznych wydarzeniach nie zaginie. Z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu wyruszyły marsze śmierci. Hitlerowcy chcieli odsunąć się jak najdalej od linii frontu i szli w głąb Trzeciej Rzeszy.

Przez Gliwice w styczniu 1945 maszerowało około 15 tysięcy jeńców niemieckiej niewoli.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2013_04/20130415_spotkanie_pokolen.flv” /]
realizacja: Łukasz Fedorczyk
 

Spotkania odbywają się pomnikiem ofiar przemarszu. Biorą w nich udział uczniowie gliwickich szkół, kombatanci, byli więźniowie obozów, wojsko, posłowie oraz władze miasta.

O II wojnie światowej uczniowie dowiadują się z podręczników, jednak nic nie zastąpi takich spotkań jak to. Tutaj mogą porozmawiać ze świadkami tych wydarzeń. To bardzo ważne, aby pamięć nie zaginęła.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
9 lat temu

… a z jakiej to „okazji” ten capstrzyk był – jeśli wolno spytać. Z jakiej „okazji” te dzieciaki trzymają w kwietniu transparent z napisem „1939” – no z jakiej – a może w Gliwicach II Wojna wybuchła w kwietniu. Coś tu jest „nie tak” Drodzy Pedagodzy i Wychowawcy – po co to dzieciom robić „wodę z mózgu” – no po co …

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI