Politechnika Śląska ma duży problem

Politechnika Śląska jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Rozwija się bardzo dobrym tempie, powstają nowe budynki, niedawno znacząco zmieniły się też tereny miasteczka akademickiego.

Uczelnia ma jednak spory problem. Chodzi o niż demograficzny. – Od 2012 roku ilość studentów zmniejszyła się o 5,5 tysiąca – mówi w rozmowie z infogliwice.pl prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.
– To już jest poważny ubytek, odczuwamy to. Ale muszę przyznać, że są też pozytywne strony. W salach wykładowych czy na zajęciach jest mniejszy tłok więc pozwala to na poprawę jakości kształcenia – dodaje rektor.

Wkrótce uczelnię czekają wybory rektora (więcej na ten temat tutaj). Prof. Andrzej Karbownik z dniem 31 sierpnia zakończy swoją kadencję. Przez 8 lat zarządzał uczelnią. W tym czasie Politechnika rozbudowała się, zamknięto też ul. Akademicką i stworzono kampus z prawdziwego zdarzenia. Wybudowano również nowoczesne budynki m.in. centrum nowych technologii czy nową siedzibę przychodni akademickiej i centrum komputerowego.

andrzej-karbownik100– Uczelnia rozwinęła się pod względem infrastruktury, ale zmiany dotknęły też sfery zarządzania. Wprowadziliśmy nowe zasady i procedury. Śmiem twierdzić, że system zarządzania jest nowoczesny, spójny i dostosowany do dzisiejszych potrzeb – podsumowuje rektor Andrzej Karbownik.

Aktualnie Politechnika Śląska kształci 25 tys. studentów, w tym 18,5 tys. na studiach stacjonarnych. Do tej pory uczelnia wypromowała ponad 180,6 tys. inżynierów, 4 566 doktoratów oraz blisko 860 habilitacji.

Łukasz Fedorczyk

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Egon
Egon
7 lat temu

Ilu z tych wspaniale wykształconych studenciaków znajduje pracę w zawodzie ?

Krzysztof Pańczyk
7 lat temu

Powiem szczerze że nie dziwi mnie to

Mariusz
Mariusz
7 lat temu

wszystko co było do zrobienie zrobili ale nie jest to tylko zasługa p. Karbownika ale wielu ludzi np: poprzedniego rektora który wszystkie inwestycje przygotował a Karbownik zrealizował

Anon
Anon
7 lat temu

Problem z niżem demograficznym mają wszystkie uczelnie, nie tylko politechnika.

Adiunkt
Adiunkt
7 lat temu

Jaka poprawa jakości kształcenia? JM osobiście nakazał zwiększyć liczebność grup studenckich. Liczą się tylko koszty, tzn. ich minimalizacja. Jakość kształcenia już od dawna nie jest ważna. A potem się dziwimy, że młodzi ludzie nie chcą u nas studiować.

Umiarkowany optymista
Umiarkowany optymista
7 lat temu

Faktycznie, rozbudowały się budynki i parkingi. Centrum Nowych Technologii przynosi roczne straty w wysokości ponad pół miliona złotych (samo utrzymanie budynku, woda, prąd, ogrzewanie). Na parkingach wkrótce pojawią się szlabany (na części już są) i będzie można parkować tylko za opłatą (to jest pomysł na zarabianie przez uczelnie pieniędzy!). W miejscach gdzie miały stać laboratoria buduje się budynki pod wynajem. Brawo! Inwestycja w rozwój metod nauczania i zaplecza laboratoryjnego jest natomiast znikoma. Gdyby nie fundusze unijne o które o które każdy nauczyciel/naukowiec musi walczyć sam to nikt by już na tej uczelni nie pracował bo podstawowa pensja jest mniejsza niż… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI