Polscy rangersi z Gliwic mają już rok. Dostali sztandar (TV)

Gliwiczanie ufundowali sztandar dla jednostki Wojskowej AGAT.

W skład jednostki wchodzą doskonale wyszkoleni, świetnie wyposażeni żołnierze. AGAT powstał na bazie rozformowanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej Gliwice. Jednostka podległa Dowództwu Wojsk Specjalnych od kilku dni ma swój sztandar.

Jednostka ma charakter powietrzno-desantowy. AGAT jest lekką jednostką szturmową wykonującą m.in. akcje bezpośrednie na tyłach wroga. Ma także chronić obiekty infrastruktury krytycznej. Jednostka jest wzorowana na amerykańskich rangersach. Wizerunek żołnierzy nie może zostać ujawniony w mediach, dlatego ich twarze są „blurowane”.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2012_07/20120708_agat.flv” /]
 

Aby dostać sie do AGAT-u trzeba przejść ostrą selekcję. Kandydaci jadą w góry, gdzie maszerują nawet 200 kilometrów, w różnych warunkach pogodowych.

Wówczas sprawdzana jest odporność psychofizyczna, orientacja w terenie oraz zdolność wykonywania zadań w skrajnych warunkach terenowych.

– Żołnierz może biegać maratony, a na selekcjach okazuje się, że nie wytrzymuje psychika. Wystarczy, że popada trochę deszczu, instruktor każe wykonać dodatkowe zadanie i pojawia się problem. Najważniejsze to zmienić myślenie i podporządkować się zasadom, które u nas obowiązują – mówi żołnierz jednostki.

Po przyjęciu do jednostki żołnierz przechodzi szkolenie bazowe, odbywa kursy m.in. przetrwania w warunkach izolacji, spadochronowy oraz w zależności do wybranej specjalności – zdobywa wiedzę o materiałach pirotechnicznych lub broni snajperskiej.

Jednostce został wręczony sztandar nadany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a ufundowany przez władze i mieszkańców Gliwic.

– Fakt stacjonowania polskich sił zbrojnych w Gliwicach przynosi miastu i jego mieszkańcom wiele korzyści. Jest także, a może przede wszystkim, powodem do dumy. Gliwiczanie darzą wojsko szacunkiem i zaufaniem. Jesteśmy dumni z tego, jak nasza armia się modernizuje. Doskonałym tego przykładem jest jednostka AGAT – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Agatem dowodzi doświadczony oficer, były żołnierz GROM-u, płk Sławomir Berdychowski.

AGAT to nazwa najwiązująca do historycznego kryptonimu oddziału dywersyjnego Armii Krajowej z czasów II wojny światowej. Patronem jednostki został generał Stefan Paweł Rowecki, pseudonim Grot. Był to generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej, dowódca sił zbrojnych w kraju. Gen. Rowecki wsławił się w czasie wojny polsko – bolszewickiej. W czasie II wojny światowej został uznany za wroga nr 1 III Rzeszy w okupowanej Polsce. Został zamordowany przez hitlerowców w sierpniu 1944 roku.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI