Gdy poseł zmieni partię, to automatycznie przestanie być parlamentarzystą

Tuż po ubiegłorocznych wyborach, wielu gliwiczan zszokowała informacja o odejściu nowo wybranego posła Pawła Kobylińskiego z klubu Kukuz’15.

Parlamentarzysta krótko po zdobyciu mandatu jako „jedynka” Kukiza przeniósł się do Nowoczesnej Ryszarda Petru. Jeśli w życie wejdą zmiany w kodeksie wyborczym zaproponowane przez PiS – za taki ruch poseł straci mandat.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że do końca czerwca PiS zamierza przedstawić projekt zmian w kodeksie wyborczym. Jeśli wejdą one w życie, zmiana przynależności partyjnej posła będzie jednoznaczna z opuszczeniem parlamentu.
Oficjalnie głównym celem nowelizacji kodeksu jest uregulowanie kwestii ciszy przedwyborczej w internecie i sprawa montażu kamer w lokalach wyborczych. Wszystko wskazuje jednak na to, że przy okazji PiS zajmie się również wprowadzeniem mandatu związanego (imperatywnego) – ujawnia dziennik.

Jeśli nowe prawo zacznie obowiązywać, to usunięcie z partii lub przeniesienie się do innej będzie oznaczało automatyczną utratę mandatu poselskiego.

Zobacz program „Po godzinach” z udziałem posła Pawła Kobylińskiego

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej Kowalski

(y)

Tomasz Gąska
6 lat temu

Czekamy na to z niecierpliwością. Skończy się pajacowanie jak Kobyliński który w ciągu kilku dni zmienił poglądy z prawicowych na lewicowe

Marcin Dryka
6 lat temu
Reply to  Tomasz Gąska

No no, teraz będzie każdy musiał słuchać swojego prezesa, bo jak nie to straci mandat? Proponuje w takim razie wprowadzić 5 – 7 posłów i trochę zaoszczędzić.

Tomasz Stępień
6 lat temu
Reply to  Tomasz Gąska

Marcin Dryka kto powiedział ze masz sluchac prezesa? az tak ograniczony jestes? zdobywasz mandat z kampanii przeprowadzonej z funduszy na przykład kukiza i potem wszystkich robisz w wała i przechodzisz do platformy. to jest w porzadku? a kukizowcy na ten przykład mają spłacac długi zaciagniete na kampanię? to tylko jedna z kilku płaszczyzn problemu. głosujesz na prawicowca ( mało kto go zna osobiscie, a zdecydowana wiekszosc patrzy sie z listy jakiego ugrupowania startuje) a potem twój głos okazuje sie oddanym na lewaka który ci sprowadzic chce ciapatych gnojków za sąsiadów… fajnie? pozatym ze słuchaniem prezesa: startując w wyborach , starajac… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI