spot_imgspot_img


Prezydent Gliwic odmówił udzielenia patronatu akcji przeciw przemocy wobec kobiet

Adam Neumann, prezydent Gliwic, nie obejmie patronatem akcji „Nazywam się Miliard” (en. One Billion Rising). To ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler.

13 lutego, na gliwickim Rynku, mnóstwo osób zbierze się, by znów zatańczyć przeciwko przemocy. Organizatorzy poprosili o patronat prezydenta Gliwic, ten jednak odmówił. Rzecznik Neumanna poinformował jedynie, że wniosek został rozpatrzony negatywnie.

„Przyjdź, bo wystarczy, że będziesz z nami 13 lutego w Gliwicach. Nawet jeśli nie zatańczysz, staniesz się częścią wielkiej światowej manifestacji przeciwko przemocy! Niby nic, a jednak ta obecność będzie manifestacją Twojego sprzeciwu wobec zdumiewająco powszechnego okrucieństwa. Nie bądź obojętna / obojętny” – zachęcają organizatorzy.

Historia akcji w Gliwicach
„W Walentynki, od 14 lutego 2013 roku, czyli od samego początku ogólnoświatowej akcji pn. One Billion Rising (OBR), Polska bierze w niej udział. Co ciekawe w Gliwicach pierwszy taniec także odbył się w 2013 roku. Tańczyłyśmy także, mimo pandemii w 2021 roku. A teraz znowu szykujemy się do wspólnego, ważnego tańca” – informują organizatorzy.

Polska nazwa akcji brzmi: Nazywam się Miliard. Dlaczego taka nazwa?
„Ponieważ w ciągu swojego życia około MILIARDA kobiet na świecie będzie lub była ofiarami gwałtu lub przemocy. Tańcząc chcemy okazać solidarność i wsparcie dla tych wszystkich kobiet, pokazać im, że nie są, ani nie będą same. Kolejny raz chcemy zademonstrować, że Gliwice także protestują przeciw przemocy” – czytamy na profilu wydarzenia.

Dlaczego poprzez taniec?
„Ponieważ ludzie nie chcą słuchać o przemocy i statystykach, przez lata temat był zamiatany pod dywan, ośmieszany. Podając za Feminoteką 95% ofiar przemocy seksualnej to kobiety i dziewczyny. Jedna na 3 Polki w ciągu swojego życia doświadcza na sobie próby gwałtu, a jedna na 5 zostaje zgwałcona. Więc tak naprawdę każdy z nas zna kogoś takiego i może o tym nawet nie wiedzieć. Bo o tym się nie mówi. To temat tabu. Tańcząc razem jesteśmy solidarne z ofiarami i chcemy pokazać im, że nie są same” – informują organizatorzy.

Wydarzenie na FB

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
1 rok temu

Jedna z nielicznych moich niedanych życiowych decyzji to głosowanie w wyborach prezydenckich na osobę p. Adama Neumanna. W naiwności swojej myślałam,że jak jest blisko ówczesnego prezydenta p. Zygmunta Frankiewicza to będzie kontynuował styl zarządzania, który obowiązywał.Jest mi bardzo bardzo przykro, kiedy obserwuję obecną sytuację miasta Gliwic. Ale cóż . Teraz juz wiem na kogo nie głosować.

Jan
Jan
1 rok temu

Ja też…..

Potas
Potas
1 rok temu

A czy ktoś organizuje wydarzenia przeciwko przemocy mężczyzn przez kobiety?

wiktor
wiktor
1 rok temu

A komu by się chciało takie coś lać.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI