Przewodniczący zamiast prezydenta

Prezydent nie będzie reprezentował Gliwic w Związku Miast Polskich. Radni nieoficjalnej koalicji PO i PiS uznali, że funkcje tę powinien pełnić Zbigniew Wygoda, przewodniczący Rady Miejskiej.

Choć wybór reprezentanta leży w gestii rady, i praktycznie może to być dowolna osoba, to jednak w tej roli w Związku Miast Polskich występują głównie prezydenci. Na ponad 300 zrzeszonych w ZMP miast, zaledwie 10 procent delegatów to przewodniczący rady.

Kiedy na początku sesji Marek Kopała zgłosił wniosek o przesunięcie dyskusji dotyczącej uchwały w sprawie przystąpienia Gliwic do Związku Miast Polskich, część radnych nie ukrywała zaskoczenia. Jednak już wkrótce sprawa się wyjaśniła.

Grupa mająca większość w radzie postanowiła po raz kolejny pokazać prezydentowi, kto tu rządzi.

Zgłoszono bowiem poprawkę, w której zaproponowano zmianę zapisu mówiącego, że reprezentantem Gliwic w Związku Miast Polskich jest Prezydent Miasta. Zgodnie z poprawką, Gliwice miałby reprezentować Przewodniczący Rady Miejskiej.

W dyskusji, której świadkiem był dyrektor Związku Miast Polskich, padły oskarżenia o brak kultury politycznej, brak doświadczenia i brak czasu.

Tego ostatniego podobno nie ma przewodniczący, który zdaniem radnych regularnie spóźnia się na posiedzenia komisji.

Przewodniczący, Zbigniew Wygoda, zadeklarował, że uda mu się pogodzić wszystkie obowiązki, mimo iż ma ich naprawdę dużo.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, gdyby Gliwice reprezentował Zygmunt Frankiewicz, mielibyśmy spore szanse na miejsce w zarządzie tego gremium…

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szkoda godki
Szkoda godki
12 lat temu

To jest SKANDAL ! Tam powinien pracowac doswiadczony samorzadowiec ,nawet niekoniecznie Frankiewicz , choc ze swoim doswiadczeniem bylby najlepszy . Niech bedzie i Gornig skoro POPIS chce miec tam swojego czlowieka ,ale Wygoda ????? Ten czlowiek przyniesie tylko wstyd . Nie ma zadnego doswiadczenia , 100 innych profesji przez ktore spoznia sie na spotkania komisji . Wstyd dla Gliwic .

Baśka
Baśka
12 lat temu

Nie ma co rozpaczać. Frankiewicz bedzie miał więcej czasu dla Gliwic, Wygoda mniej czasu na knucie. Straci tylko Związek Miast Polskich, bo nie będzie mógł w prosty sposób uczyć się od Frankiewicza.

Nie wiem tylko po co Wygoda się tam pcha. Głupota? Pycha? Przeciez związkowi zalezy na Frankiewiczu a nie na Gliwicach. Wśród prezydentów to Wygoda będzie ani be ani me. Przeciez on nawet sesji nie potrafi poprowadzić. Samorządowiec kompletnie zielony.

pikuś
pikuś
12 lat temu

ten wygoda to jest jednak przystojniak 🙂

Kris
Kris
12 lat temu

Może ludzie z ZMP poznają się na Z. Wygodzie i po prostu wyproszą go z posiedzeń.

Leon
Leon
12 lat temu

Niestety przebieg sesji wskazuje, ze skończyła się w Gliwicach epoka zdroworozsądkowego rządzenia. Na sesji widać było, że przywlókł nam ktoś do Gliwic obyczaje rodem z Sejmu. Zero meritum. Same przepychanki. My tu mamy większość i pokażemy wam kto tu rządzi. Czyste partyjniactwo. Wstydźcie sie radni POPiS.

1988BaZyL
1988BaZyL
12 lat temu

Kolejny dowód na to, że politycy zrobią wszystko, żeby ugrać coś w swoich gierkach. Widać, gdzie mają dobro miasta i jego mieszkańców.
Po raz kolejny można powtórzyć: Mieszkańcy, sami sobie zgotowaliście ten cyrk. Głosowaliście na tych …
W tej sytuacji referendum dotyczące odwołania rady miejskiej wydaje się być prawdopodobne, bo jak tak dalej pójdzie to nasze miasto wyląduje na deskach. To już zaczyna być niebezpieczne.

tomek
tomek
12 lat temu

To tak, jakby na konferencję onkologiczną zamiast Wygody wysłać np Karwetę.

doświadczona
doświadczona
12 lat temu

Panie Wygoda.
Kiedyś pana dzieci zaczną pytać o pana działania. Jak pan im wtedy się wytłumaczy z obecnych zachowań? Radny to nie anonimowy poseł. Tu gliwiczanie będą oceniac konkretnych ludzi. Nie raz dzieci usłyszą o Panu prawdę. Dociekliwe ich pytania będa bolesne. Przestrzegam.

Jadwiga
Jadwiga
12 lat temu

Czego Pan Panie Wygoda moze nauczyć innych… ba o czym Pan może podyskutować z wieloletnimi prezydentami innych miast?

Oj pokory to Panu brakuje. Oj brakuje.

tomek
tomek
12 lat temu

Czyżby pan Wygoda, który nawet nie radzi sobie z prowadzeniem sesji uwierzył, że zna się na samorządzie i jest w stanie wnieść coś w obrady Związku Miast Polskich. On zapewne nawet nie zrozumie o czym była mowa. Tak jak Wiśniewski wogóle nie wie po co ma być reprezentantem Gliwic w KZK.

michał
michał
12 lat temu

teraz ten portal jest super! Lubię to! 😉

lubie
lubie
12 lat temu
Reply to  michał

Też lubię. Merytorycznie. Tylko proszę o większe literki. Please.

Ryszard
Ryszard
12 lat temu

Skąd Gałażewski wytrzasnął tego Wygodę? Przecież Wygoda narobi nam tylko wstydu w Związku Miast Polskich. On jest zupełnie zielony z samorządu.
Ludzie co tu się porobiło!! Warszawska polityka dotarła do Gliwic.

Musimy coś zaradzić zanim bedzie za późno.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI