Przyjechali z całego świata do Gliwic i debatują o kryzysie

Nie bez kozery światowy kryzys gospodarczy był głównym tematem pierwszej konferencji World Technopolis Association w Gliwicach.

– Kto lepiej niż najwięksi światowi liderzy innowacyjności, będzie wiedzieć jak zapobiec spadkowi produkcji? – przekonywał prezydent Zygmunt Frankiewicz. Przedstawiciele Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA) – potentaci gospodarki z ponad czterdziestu krajów świata – przyjechali do Gliwic w poniedziałek. Przez następne dwa dni będą wymieniać się doświadczeniami i sposobami na rozwój innowacji, które zdaniem Yum Hong-Chul, prezesa organizacji, są najlepszym sposobem na dotykający większość krajów świata kryzys gospodarczy.

Właśnie ten temat został wzięty na tapetę już podczas pierwszej konferencji 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii, którego gospodarzem są Gliwice. Spotkanie odbyło się w Auli Drewnianej – odrestaurowanej kilka lat temu cechowni byłej kopalni Gliwice, gdzie obecnie swoją siedzibę ma m.in. Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości.

– Recesja rozpoczyna się od spadku popytu, co obserwujemy nie tylko w Europie. Receptą na taką sytuację są innowacje: nowe pomysły, nowe produkty i nowy sposób ich produkowania – mówił gość konferencji prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE. – Do tej pory Europa, w tym także Polska, nie zdawała sobie sprawy z konieczności ciągłego wdrażania do przemysłu innowacyjnych, często bardzo odważnych pomysłów. Na szczęście wszystko zaczyna się zmieniać – przekonywał prof. Jerzy Buzek.

Tuż przed konferencją WTA przed budynkiem cechowni odbył się briefing prasowy. Obecny na nim prof. Buzek przypominał, że Nowe Gliwice, gdzie jeszcze niedawno wydobywała węgiel tutejsza kopalnia, są idealnym przykładem antykryzysowych rozwiązań. – Kopalnia Gliwice została zamknięta w 1999 roku, gdyby nie Inkubator Przedsiębiorczości, Technopark i Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, to miejsce byłoby tylko wspomnieniem dawnej świetności – przekonywał były premier, a prezydent Frankiewicz podkreślał, że dzięki temu, że miasto w 2005 roku wstąpiło go elitarnego grona technopolii, które skupia WTA, wciąż może się rozwijać. – Może kiedyś będziemy mogli pochwalić się wynikami jakie osiąga miasto Daejeon w Korei Południowej, gdzie swoją siedzibę ma WTA. W końcu to azjatycki odpowiednik amerykańskiej Doliny Krzemowej – mówił prezydent Frankiewicz.

Już jutro z okazji WTA koncert Ewy Farnej i Blue Cafe.

Więcej szczegółów na stronie www.wta2012.com.

Zobacz też: Giganci innowacyjności zawitali do Gliwic
Generalne zgromadzenie WTA rozpoczęte. Będą atrakcje dla mieszkańców

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zg
zg
10 lat temu

a na tvnie cisza

tomek
tomek
10 lat temu
Reply to  zg

Nie wszystkie telewizje internetowe nadążaja za nowymi technologiami.
W tej niby Gliwice przez 24h też cicho sza o WTA. Zajmuja sie jakimś panem w kasku (kiedyś był w szlafroku, albo spał na radiostacji). Nie ruszaja poważnych tematów.

Dla nich setki szacownych gosci z całego świata (w tym rektorów wielu uczelni, prezydentów wielomilionowych miast, ministrów i ambasadorów krajów z różnych kontynentów) to nic nie znaczące wydarzenie.
No cóż wolno im, ale nam też wolno wybierać infogliwice.pl i o innych publikatorach miec swoje zdanie.

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

skoro pana Frankiewicza popiera pan Buzek to na pewno musi być uczciwy i porządny człowiek. chociaż nie wszystko jest w Gliwicach idealnie ale Frankiewicz to dobry prezydent

widz
widz
10 lat temu

Jak cisza na TVN jak mówią dziś od 12 o tym że w Gliwicach ten kongres i w TVP Info też.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI