Pytali gdzie przyłączyć Gliwice. Odpowiedzi były różne (foto)

Dokładnie 90. lat temu, 21 marca 1921 roku, gliwiczanie decydowali, czy chcą należeć do Polski czy do Niemiec.

Wydarzenie to zwane jest plebiscytem na Górnym Śląsku. Zgodnie z podpisaniem traktatu pokojowego kończącego I wojnę światową decyzja o przynależności Gliwic należała do mieszkańców.

O plebiscycie przypomnieli mieszkańcom Gliwic uczniowie Zespołu Szkół Łączności i Szkoły Podstawowej nr 39, którzy przeprowadzili ankietę w centrum handlowym FORUM w Gliwicach.

Gliwiczanie chwalili się swoją wiedzą na temat plebiscytu i odpowiadali na pytanie „Czy plebiscyt Górnego Śląska odbył się w sprawie przyłączenia Gliwic do:”. Odpowiedzi było pięć z czego tylko jedna prawidłowa. Zebrano ponad tysiąc odpowiedzi.

Wojciech Kaczmarczyk/flu/fot. Patrycja Lewczuk)

Zobacz zdjęcia

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
uczeń
uczeń
12 lat temu

świetna zabawa była ale ludzie nie mieli pojęcia o faktach historycznych 🙂

cze
cze
12 lat temu

90 lat temu Gliwice były niemieckie, więc jedyne co mogło być to „przyłączenie do Polski”

pedro
pedro
12 lat temu

zostawcie wreszcie co bylo 90 lat temu to juz historia Gliwice-bylo nienieckim miastem i to na tyle.teraz jest miastem Polskim,a jak slyszysz ze chca byc odrebnym panstwem SLASKIEM to juz jest paranoja,to by musieli byc Gorale, Kaszubi, i inne regiony tak samo niezaleznymi Panstwami.Tak jak niemcy maja regiony ale zadne Osobne Panstwa.W Bawari mowia dialektem czy w Hessen,czy w innych regionach,jak chcecie godac po slasku to sobie gadajcie,ale nie mieszajcie polityki do tego,Na Slasku zyli Niemcy Polaki i inne narody i wszystko bylo po staremu.Chcecie drugich Balkanow Jugoslawi-Rozumie przyjdz ku mnie—

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI