spot_img


Radny Michał Jaśniok od 2018 r. złożył 7 interpelacji, a nie 3

Nasz artykuł oceniający pracowitość gliwickich radnych, na podstawie złożonych interpelacji i zapytań, widocznie zmusił niektórych z nich do refleksji. Radny Michał Jaśniok domagał się, by sprostować informację na jego temat, mimo że podana przez nas była stworzona na bazie danych dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej tworzonego przez Urząd Miejski w Gliwicach.

Radny Jaśniok dostał się do Rady Miasta Gliwice zdobywając 856 głosów. Startował z list Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. To ugrupowanie czynnie współpracujące z prezydentem Adamem Neumannem.

W 2018 roku Jaśniok złożył dwie interpelacje, później aż do 2022 roku jego praca w tym zakresie ustała.

W 2019, 2020 i 2021 roku radny nie złożył interpelacji w żadnej sprawie.

Dopiero na początku 2022 r. Jaśniok najwidoczniej przypomniał sobie o czymś takim jak interpelacja. Najpierw zapytał o „przygotowanie obiektów miejskich pełniących funkcję punktów recepcyjnych oraz noclegowych na potrzeby przyjęcia uchodźców wojennych z Ukrainy”, następnie o „przebudowę płyty Rynku z wykorzystaniem przesadzarek do drzew”.

Gdy przygotowywaliśmy artykuł (17 marca) na temat aktywności radnych w zakresie interpelacji, na stronie UM Gliwice (w BIP) widniała informacja o 3 złożonych przez radnego interpelacjach.

Nie mamy podstaw, by nie wierzyć w oficjalny, urzędowy rejestr interpelacji.

Zobacz też: Radni pracowici i radni bezradni. Ile interpelacji i zapytań złożyli?

Dzisiaj radny Jaśniok, w prywatnej rozmowie, zwrócił się o „skorygowanie nieprawdziwych informacji”, mimo że podane informacje były prawdziwe, bo przygotowane na podstawie tego, co widniało w oficjalnym, urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej. Okazuje się bowiem, że radny Michał Jaśniok zaktywizował się i złożył kolejne interpelacje! To już 7 od 2018 roku! Złożył, ale urzędnik odpowiedzialny za BIP najwidoczniej zapomniał dodać ich w rejestrze. Dzisiaj, 22 marca, w BIP jest zamieszczonych 5 interpelacji radnego.

Tak więc prostujemy informację, mimo że podana była na bazie danych z BIP i odzwierciedlała stan z dnia 17 marca 2022 r.: Radny Michał Jaśniok złożył 7 interpelacji od 2018 roku.

Dodamy tylko, że najaktywniejsza radna złożyła w tym samym czasie 177 interpelacji i zapytań.

Czym jest interpelacja?
Radni w ramach swoich uprawień mogą składać interpelacje i zapytania. Zarówno prezydent miasta, jak i różne miejskie instytucje muszą udzielić informacji lub odpowiedzi.

Słowo interpelacja pochodzi z języka łacińskiego: interpellatio, co można tłumaczyć na język polski jako przerwanie, przeszkadzanie, ale w tym przypadku bardziej trafne byłoby tłumaczenie tego słowa jako żądanie, domaganie się wyjaśnień.

Podkreślamy raz jeszcze: radny Jaśniok od 2018 do 2022 roku wysłał do UM 7 interpelacji, a nie 3.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Relaks
Relaks
1 miesiąc temu

Dobrze że się sprostował Michaś… Chałwa muu ZATO

Aneta
Aneta
1 miesiąc temu

Dlaczego piszecie, że radny Michał Jaśniok złożył 7 interpelacji, a „najaktywniejszej” radnej zsumowaliście interpelacje i zapytania?! To jest manipulacja. Proszę zrobić takie samo zestawienie.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI