Raport rynku fotowoltaicznego. Co będzie działo się w 2021 roku?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii zapewnia realne korzyści i pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego oraz nasze zdrowie. Opłaty związane z ogrzewaniem i energią elektryczną to duża część corocznych kosztów eksploatacji domów oraz mieszkań, dlatego fotowoltaika budzi coraz większe zainteresowanie wśród osób prywatnych.

Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”

Instytut Energetyki Odnawialnej każdego roku przygotowuje raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce” – w 2020 roku opracowano go już ósmy raz z rzędu na podstawie badania rynku przeprowadzonego wśród firm z branży, własnych analiz oraz zewnętrznych danych.

Najlepiej rozwijająca się technologia OZE. Z roku na rok widać, że rynek ten rozwija się coraz prężniej, a na dobre warunki rozwoju odnawialnych źródeł energii mają wpływ różne czynniki – m.in. dotacje, pożyczki czy kredyty, RPO, czyli Regionalne Programy Operacyjne. Fotowoltaiczne instalacje są popularną technologią wspieraną w Regionalnych Programach Operacyjnych. Obecnie fotowoltaika rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce.

Polska utrzymuje tempo wzrostu. Na koniec 2019 roku łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych wynosiła niemal 1500 MW, a w maju 2020 roku przekroczyła 1950 MW. Największy przyrost obserwuje się w segmencie mikroinstalacji, co udowadnia wysoką aktywność prosumentów indywidualnych i biznesowych. Coraz śmielej inwestują w ten sektor zarówno osoby prywatne, jak i firmy – duże zainteresowanie jest wynikiem wysokiej opłacalności inwestycji. Dodatkową zachętą są dofinansowania – m.in. Mój Prąd czy Czyste Powietrze, które również napędzają rozwój fotowoltaiki, sprawdź ofertę na stronie https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/!

Prognozy na 2021 – boom nadal trwa

Boom na fotowoltaikę w naszym kraju trwa. 1 grudnia 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaikę wyniosła 3,7 GW – dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W porównaniu z danymi z poprzedniego roku jest to wzrost aż o 182%. Oznacza to, że potencjał polskich elektrowni fotowoltaicznych jest ogromny.

Według prognoz Polska miała utrzymać tempo wzrostu mocy zainstalowanej i pozostać na piątym miejscu w Unii Europejskiej – aktualnie jest już na czwartym. Sektor fotowoltaiczny przygotowuje plany działania w zakresie rozwoju technologii, a tkwiący w polskich firmach potencjał przemysłowy pozwala produkować wysokiej jakości urządzenia i elementy dla fotowoltaiki, a także wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Ponadto projekty fotowoltaiczne są rozwijane i wdrażane mimo pandemii koronawirusa. To nadal najdynamiczniej rozwijający się sektor OZE w Polsce – z roku na rok notuje kolejny rekord w przyroście nowych mocy.

Fotowoltaika w dużym stopniu przyczynia się do przełomu, który jest początkiem energetycznej transformacji. Pełni ważną rolę w energetyce odnawialnej oraz w całej polskiej elektroenergetyce.


Materiał partnera

spot_imgspot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

39,254fanówLubię to
1,002obserwującychObserwuj

AKTUALNOŚCI

KORONAWIRUS