r e k l a m a


Rektor bezkonkurencyjny? Prof. Karbownik na kolejną kadencję?

Wszystko wskazuje na to, że obecny rektor Politechniki Śląskiej zostanie wybrany na kolejną kadencję.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że prof. Andrzej Karbownik nie będzie miał kontrkandydata. Wybory odbędą się 18 kwietnia, a od dziś do 2 kwietnia można zgłaszać kandydatów. Gliwicka uczelnia prężnie się rozwija, a to działa na korzyść obecnych władz.

W uczelniach publicznych kadencja rektora trwa 4 lata i rozpoczyna się 1 września w roku wyborów, a kończy 31 sierpnia w roku, w którym upływa kadencja.

Jedna osoba nie może być wybrana do pełnienia funkcji rektora więcej niż dwie następujące po sobie kadencje.

Wprowadzona w 2012 roku nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym przewiduje dwa sposoby wyłaniania rektora. Dotychczas rektorzy byli wyłaniani w wyniku głosowania elektorów, czyli przedstawicieli nauczycieli akademickich, pracowników pomocniczych i studentów (którzy wcześniej sami także byli wyłaniani w wyborach). Począwszy od bieżącego roku akademickiego uczelnie publiczne mogą w swoim statucie zapisać „menadżerski” sposób wyłaniania rektora – w drodze otwartego konkursu, w którym mogą brać udział osoby spoza grona pracowników uczelni. Jednak żadna z polskich uczelni nie zdecydowała się na wyłonienie nowego rektora w sposób konkursowy.

Rektorem uczelni może być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora, zatrudniona w uczelni jako podstawowym miejscu pracy. Rektora zwyczajowo tytułuje się Jego Magnificencja. W stroju reprezentacyjnym występuje w czerwonym lub purpurowym płaszczu z gronostajowego lub sobolowego futra, często z berłem oraz ozdobnym łańcuchem z symbolami kierowanej uczelni.

Zobacz też: Rektor zarządza uczelnią jak firmą

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dziekan
dziekan
12 lat temu

karbownik doprowadził uczelnię do rozkwitu więc nalezy mu się druga kadencja mimo że jest bardzo nieprzyjemny w obyciu

Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

przestań na polibudzie jest bez rewelacji

antyfan
antyfan
12 lat temu

Każdy na PolŚl się go boi, to nikt nie zgłasza chęci startu.

Nietykalni
Nietykalni
12 lat temu

Polibuda to państwo w państwie. Na wydziale Budownictwa w sekretariatach pracują całe rodziny i znajomi znajomych. jeśli jedno ogniwo odpadnie moze odpasc reszta. Na wydziale Budownictwa źle się dzieje wśród osób które nie mają znajomości – są osoby które zgłaszają mobbing.

Dean Cane
Dean Cane
12 lat temu

Obecny Rektor może i doprowadził do rozkwitu, ale dla najniższej jednostki czyli studentów jest poprostu niemiły…rozumiem moża stara się rządzić „twardą ręką” ale bez przesady… Bez studentów niema i niebędzie polibudy! Z tego co wiem to nawet na igry po prostu skąpił funduszy… Kolejną sprawą jest nowo powstałe Mrowisko (niegdyś legendarna Spirala). Kiedyś prężny klub z tradycjami otwarty do ostatniego gościa ,a dziś zaledwie do 24tej…a jedynym napojem jaki można tam dostac jest sok i piwo…ŻAL po prostu ŻAL! A tak swoją drogą gdyby klub był całonocny + były by mocniejsze trunki zarabiał by krocie i to nie tylko na… Czytaj więcej »

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI