r e k l a m a


Remont elewacji gliwickiego Ratusza. Pozyskano środki zewnętrzne

Gliwicki Ratusz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta i świadek wielowiekowej historii grodu nad Kłodnicą. O taki zabytkowy obiekt należy się szczególnie troszczyć. Wkrótce rozpocznie się remont jego elewacji. Budynek w odnowionej odsłonie będzie można zobaczyć jesienią.

Rynek to serce miasta i jedno z ulubionych miejsc spotkań gliwiczan. Zabytkowy Ratusz jest bez wątpienia jego ozdobą. Jego klasycystyczna forma to efekt wielokrotnej przebudowy – w piwnicach obiektu zachowały się relikty budowli z czasów średniowiecza.

Wkrótce budynek odzyska blask. Miasto rozstrzygnęło przetarg na remont elewacji obejmujący również renowację rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej znajdującej się na jednej ze ścian budynku. Zadanie wykona firma „Des Henryk Dowgier Anna Dowgier” z Krakowa, a koszt inwestycji wyniesie ponad 1,2 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia pn. „Remont elewacji XV-wiecznego Ratusza oraz renowacja rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w Gliwicach” miasto pozyskało finansowanie zewnętrzne – 98% kwoty pokryją środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W ramach zadania przeprowadzona zostanie kompleksowa renowacja elewacji budynku. Obejmie m.in. dokładne sprawdzenie, oczyszczenie, uzupełnienie i odmalowanie tynków, wykonanie nowych rynien i rur spustowych oraz renowację stalowych krat i kwietników okiennych. Obecna kolorystyka zostanie utrzymana, tworzy spójną całość z barwami zastosowanymi w zabudowie Rynku.

Pieczołowitej konserwacji poddana zostanie też pochodząca z pierwszej połowy XVIII wieku barokowa rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej autorstwa Johanna Melchiora Österreicha, zdobiąca jedną ze ścian budynku. Będzie m.in. oczyszczona i odpowiednio zabezpieczona, uzupełnione zostaną ubytki i spękania kamienia, odtworzone będą złocenia, powstanie również nowa podstawa z blachy miedzianej.

Prace mają ruszyć 1 lipca, a ich zakończenie planowane jest na koniec października. Będą prowadzone za zgodą i pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mieszkańców lubiących spędzać wolny czas na Rynku informujemy, że ogródek gastronomiczny funkcjonujący przy Ratuszu będzie dostępny.
info: UM Gliwice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI